Yukarı Çık
Bülent Ecevit, ölümünün 12. yılında anıldı
6 Kasım 2018 Salı 12:38:43
124 kez okundu.
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, ölümünün 12. yıldönümünde anıldı.

Dün, DSP Keşan İlçe Başkanlığında saat 12.30’da düzenlenen programa; DSP Keşan İlçe Başkanı Yusuf Nalbantoğlu, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Programda söz alan Nalbantoğlu, şunları söyledi: “Ona karşı hiç azalmayan sevgimiz ve yaşamına, mücadelesine duyduğumuz saygımız ve bağımlılığımız devam ediyor. Gönül isterdi ki onun takipçisi olan bizler onun bize bıraktığı emanetlere sahip çıkmış olsaydık.

Ecevit bir gazeteciydi. Ama bugün onlarca gazeteci tutsak. Ecevit bir edebiyat adamıydı, şairdi; bugün söz tutsak. Ecevit, halkına sadece gerçekleri anlatan bir lider. Ecevit milli devrimimizin bütün kazanımlarını hayatı pahasına savunan bir liderdi. Sataşmalara, saldırılara ve hatta suikast girişimlerine uğradı ama asla ülkemizin yüzünü ak eden değerlerine sarılmaktan vazgeçmedi. Halkçıydı; emekleriyle yaşayanlar, onun ilk sırada dert ettiği kesimlerdi. 274 ve 275 sayılı işçi sınıfının sendikalarda örgütlenmesinin önünü açan yasalar onun çalışma bakanlığı sırasında yasalaşmıştı.

Bülent Ecevit, diğer ülke vatandaşlarının bile imrendiği ölçüde kibar, insana değer veren liderdi. Kemal Atatürk gibi o da Türkiye’nin dünyadaki saygın yerine büyük katkıda bulunmuş bir politikacıydı. DSP, kolaylıkla ortaya çıkmadı. DSP imkânsızlıklar ve engellemeler içinde büyümeye çalışıyordu. Ecevit solu bölmekle suçlanıyordu. Ancak Ecevit, ileriyi gören bir insan olarak bu eleştirilere aldırmayarak var gücüyle DSP’yi ülke gücüne boylu boyunca sokmaya çalışıyordu. Ülkenin demokratikleştirilmesi ve partinin iktidara yürüyüşü gündemde ilk sırada yerini alıyordu. Ecevit dişiyle tırnağıyla var ettiği partisini ayakta tutmaya çalışıyor, aynı zamanda ulusal duyarlığı yüksek uzmanlarla ülkenin omurgasını oluşturacak çalışmalar yapıyordu. Seçimlerden hemen sonra verdiği parti genel başkanlığından ayrılma fikrini 2005’e kadar bekletmek zorunda kaldı. 2005’te içi buruk bir şekilde yerini Zeki Sezer2e bıraktı. Zeki Sezer ile başlayan daha sonra Masum Türker ile devam eden serinin son halkası Önder Aksakal oldu. 13 yıl süren bu dönem DSP’nin maddi ve manevi olarak bitirilmiş süreci oldu. DSP artık, binde birlerin altına düşen oydan bile aşağı düştü, artık seçimlere bile giremiyor. Bu koşullarda bu gidişle artık bir dur demek gerekiyor. Ecevit’i lafta sevmenin hiçbir anlamı yok. Onu sevmek ancak onun en büyük eserim dediği DSP’yi ayağa kaldırmak olur. Bugün içinde yaşadığımız karmaşık siyasal ortam, cumhuriyetimize ve demokrasimize en tepeden gelen tehdit ve halkın gerçek anlamda yol göstericisinin olmaması DSP’nin ayağa kaldırılmasını ertelenemez bir görev olarak önümüze koyuyor. Bu görevi başarmak zorundayız; bu hem Ecevit’e, hem partimize hem de halkımıza karşı duyduğumuz vefa borcunun da gereğidir. Ölümünün 12. Yılında saygıyla anıyor, bize bıraktığı siyasi mirasını ve düşüncelerini yaşatmaya söz veriyoruz.”

Tören, konuşmaların ardından sona erdi.

HABER MERKEZİ

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.