Yukarı Çık
Kırım: “Üretim iyi, kalite iyi ama fiyat hüsran”
5 Aralık 2018 Çarşamba 11:43:31
69 kez okundu.
Haber: Esin KARA Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım, dün yaptığı açıklamada 2018 yılı bal sezonunu değerlendirdi.

“FİYATLAR DİP YAPMIŞ DURUMDA”

Kırım, “2018 yılı bal üretimi sezonu kapandı. Bölgede önce ilkbahar balı sonra da ayçiçeği balı yetiştiğinden ayçiçeği ağırlıklı. Ayçiçeği üretimi bitiminden sonra da bölgemizde Gökçetepe, Sazlıdere ve Mecidiye Köyü taraflarına çam balı için arıları götürüyoruz. Bal üretimi orada çam balı olarak üretime devam ediyor. Çam balı üretimi de daha güzel geçti. Verimi çok güzel, aroması da oldukça iyi ama fiyatları iyi değil. Öyle bir kartel oluşmuş ki biz bunu bilemiyoruz, çözemiyoruz sadece varsayımlarla tahminde bulunuyoruz. Fiyatlar dip yapmış durumda. Elinde olan malını satmak istiyor. Geçimi bal üretimiyle alakalı olan üreticilerimiz fiyat yükselir diye ürünü elinde tuttu, bıçak kemiğe dayandı. Ne olursa olsun satacak ama alan da fiyat veren de yok. Durum fiyatlar bakımından hiç iç açıcı değil” dedi.

“MEVCUT FİYATLARLA GEÇİNMEK KOLAY OLMAZ”

Fiyat konusunda da konuşan Hüseyin Kırım sözlerini şöyle sürdürdü; “Balın kilogram fiyatı toptan olursa 15, 18 TL’den aşağıya olmamalı. Yani bir teneke bal ortalama 25 kilogram ise 18 TL’den satış fiyatıyla 400 TL ve yukarısında olmalı ki o üretici evini geçindirsin. Mevcut fiyatlarla geçinmek kolay olmaz. 2018 yılına baktığımızda bir önceki seneye göre üretim çok iyi hem kalite hem miktar olarak ama fiyat dersek, fiyat hüsran. Durum bu şekilde seyrediyor.”

Kırım sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sadece küçük birer üreticiyiz, bağlı olduğumuz merkez birlikler var. Bizim en büyük sorunlarımız merkez birliklerimize iletiliyor. Merkez birliklerimizle Tarım Bakanlığı arasında olan istişareler ne safhalardadır zaman zaman bilgi yolluyoruz ama neticeyi hiçbir zaman göremiyoruz.”

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.