Yukarı Çık
Fikret Kantar: “TOKİ’de evi olanın kiraya verme gibi bir lüksü yok”
6 Aralık 2018 Perşembe 12:05:30
74 kez okundu.
Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde bir grup vatandaşın basın açıklaması yaparak gündeme getirdiği, ‘TOKİ Sosyal Konutları’nda hak sahibi olup ta yaşamayanların daireleri tespit edilerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılsın’taleplerini değerlendirdi.

TOKİ tarafından Keşan Karanlıkdere Mevkii’nde yaptırılan 736 adet sosyal konutta 2016 yılında yaşamın başladığını ve burada oturanların büyük bir çoğunluğunun daha önce Yenimescit Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlar olduğunu söyleyen Kantar,“Bunların birçoğu TOKİ Sosyal Konutları’na taşınırken kayıtlarını da aldı ama çok sayıda aldırmayan da oldu. Adresi her ne kadar TOKİ Konutları’nda görünse de bazı vatandaşlarımız orada oturmamakta ve mahallemizde yaşamaya devam etmektedirler. Bundan dolayı da TOKİ Konutları’nda bulunan bir çok konutun aylık ödemeleri ve ortak gider paraları ödenmedi. Bu nedenle TOKİ Konutları’nda evi olup ta burada yaşamayan vatandaşların bu evlerini kiraya vermelerinden dolayı, sosyal konutlarda ev sahibi olamayan, yedek sıralarda bekleyen vatandaşlarımızın hep şikayetlerine neden oluyor. Bu soruna bir çözüm bulmak gerekiyor. Aslında TOKİ Sosyal Konutları benim mahalle sınırlarım içinde değil ama nihayetinde burada ikamey edenler ve etmek isteyenler hep fakir insanlarımız” dedi.

Sorunun çözümlenmesi için Keşan’da bulunan tüm ilgili makamların bir çaba göstermesi gerektiğine inandığını da ifade eden Kantar, sözlerini şöyle sürdürdü:“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, bu konuda bir tasarrufta bulunuyor. TOKİ Sosyal Konutları’nda evi olup da orada ikamet etmeyen vatandaşlar yardım almak için gittiklerinde kendilerine burada bulunan görevliler tarafından kaydını kesinlikle TOKİ Konutları’na alması gerektiği bildiriliyor, söyleniyor. Ama aldıran var aldırmayan var. Bunun tek çaresi Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve yöneticilerimizde. Birçok insan bizim mahallemizde yaşıyor ve bu konuda mağduriyetleri var”

Mahallede söylentiler olduğunu ve birçok insanın TOKİ Konutları’nda oturmayıp bu evlerini kiraya verdiklerinin konuşulduğunu da değinen Kantar,“TOKİ ile yapılan sözleşmeye göre hak sahibi olup buradan konut verilen vatandaşlarımızın bu evlerinde sadece kendilerinin oturması ve yaşaması gerekiyor. Ayrıca aidatlarını da ödemesi gerekiyor. Bildiğim kadarıyla konutların 125 ile 135 TL arasında değişen bir aidat ücreti var. 4 yıla yakındır TOKİ Sosyal Konutları’nda yaşam başladı. Ancak, burada seçim zamanları ortaya çıkan seçim oyunları nedeniyle halkın kafası karıştırıldı. Aidatların ödenmemesi yönünde sözler söylendi. 700 Evler fakir evleri olarak geçer burada yaşayanların büyük bir çoğunluğu da fakir oldukları için aidatlarını ödememeye başladılar.  TOKİ Konutları’nda yaşamın başladığından beri seçim zamanları ortaya çıkan siyasi oyunlardan dolayı insanların kafası karıştırıldı ve insanlar aidat ödememeye başladılar halende birçok ödemeyen var. TOKİ evleri direk olarak şahsın kendisine orada yaşaması için verildi. Evi olanın kiraya verme gibi bir lüksü yok”şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.