Yukarı Çık
CHP Kadın Kolları: “Daha fazla kadın, daha güzel siyaset”
6 Aralık 2018 Perşembe 12:06:38
82 kez okundu.
CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Kadın kolları 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Açıklama; Kadın Kolları Başkanı Nasip Çakır tarafından okundu. Çakır açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümü.

5 Aralık 1934’ te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açılmıştır.

Türkiye Fransa ve İtalya’ dan 11, Romanya’ dan 12, Bulgaristan dan 13, Belçika’ dan 14, İsviçre’ den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

5 Aralık 1934’ te Atatürk bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncelik etmiş, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçmiştir. Ve seçim kanununda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar en demokratik haklarına kavuşmuşlardır.

Kadınların siyasal hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisidir.

1930 Yılında çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye Seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtarlık ve ihtiyar heyetine katılma hakkı tanınan kadınların, milletvekili seçme ve seçilme hakları 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanınmıştır.

Kadınlarımız 84 yıl önce seçme ve seçilme haklarına kavuşmasına rağmen, 1935’ te 2. Sırada iken günümüzde 134.sırada yer almaktadır.

Atatürk’ümüzün biz kadınlara vermiş olduğu bu haklar büyük ölçüde kağıt üzerinde kalmış ve kalmaya da devam etmektedir.

Kadınlarımızın kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolu siyaset yapmaktan geçmektedir. Ancak erkek egemen bir toplumda yaşadığımız için kadınlarımız seçmiş ancak seçilme hakkını yeterince kullanamamıştır.

Seçmek hakkımız olduğu kadar, seçilme hakkımıza da sahip çıkarak mücadelemize devam etmeliyiz.Bizim siyasette de yer almamızı sağlayarak yolumuzu açan Atatürk’ümüzü saygı ve minnetle anıyor ve 84 yılımızı kutluyorum.“Daha fazla Kadın, daha güzel Siyaset” diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.”

HABER MERKEZİ

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.