Yukarı Çık
Özcan: “Erikli sahilinde su ve arıtma sistemi yeniden yapılacak”
7 Ocak 2019 Pazartesi 17:12:29
267 kez okundu.
Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifinin 2019 yılında belediyeye devir olup olmayacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

Özcan, “ Yeni Atık Su Arıtma Tesisleri’nin yerini belediye olarak biz tahsis ettik. Projesi de elimizde hazır. 2016 yılı itibariyle içme suyuyla ilgili DSİ’yle protokol imzaladık. Bu iki alt yapıyı belediye eliyle yaptığın zaman kooperatifin zaten bir fonksiyonu kalmıyor. İçme suyunu zamanla kendileri yapmışlar, arıtma tesisi kendilerinin. 2018 Haziran ayından sonra arıtma tesislerinin göle deşarj izinleri doldu. 2019 yılında sıkıntı çekecekler. Benim bu haliyle onları almam söz konusu değil, yenilerini yaptırıyorum ben. DSİ’yle anlaşılmış zaten suyla ilgili.  Arıtma tesisinin projeleri var, yerin tahsisi bitmek üzere. Ot bedeli var, onu da yatırdıktan sonra inşaatına başlanacak. Kooperatifin başka neyini devralacağım? Kooperatifin üstüne vazife olmayan işleri karar aldık, 2006 yılında alt yapı hizmeti götürelim diye. Yayla’dakileri hiç kooperatifsiz bitirdik. Kendi tesislerimi kendim yapacağım. Belediye mücavir alandan elini ayağını çekmiş değil. Atık su arıtma tesisi aynı Yayla’daki gibi deşarjlı bir sistem. Hem Mecidiye’nin hem Erikli’nin problemini çözecek. Aşağı yukarı 12 milyar TL’lik bir iş. Eğer devam edersem bunlara ağırlık vereceğim. Kooperatifi daha önce istedik, kendileri mahkeme kararlarını gösterdiler devretmediler. İstesek, yine vermeyeceklerdi. Biz de direkt işin içine girdik.”dedi.

Erikli’nin su projesini kanalizasyon ve arıtma tesisi projesini üstlendiklerini vurgulayan Mehmet Özcan, Erikli’deki alt yapının yeniden yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Su şebekesinden, yağmur suyu ve kanal şebekesine kadar. Kaç sene önce yapılmış, zaten 5 bin nüfusa göre yapılmış. Artık yetmiyor bunlar. Bir yağmur yağdığında her yer göle dönüyor. Erikli’ye ciddi bir alt yapı gerekiyor. Kanal projesini tekrardan ele alacağız. Önümüzdeki 5 yıl programında bunların bitmesi lazım.”

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.