Yukarı Çık
İkinci el konut satışlarında ekspertiz raporu zorunlu olacak
9 Şubat 2019 Cumartesi 11:44:51
123 kez okundu.
Haber: Esin KARA Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, yaptığı açıklamada ikinci el gayrimenkul satışlarında ekspertiz raporunun zorunlu hale geldiğini kaydetti.

Başlatılacak olan uygulamanın faydalı olduğunu belirten Güngör, şöyle dedi: “İkinci el konutlarda ekspertiz raporu zaten olması gerekiyordu. Bazı sitelerde bu oluyordu, resmileşmiş oldu. Gayrimenkul alım satımında, evin bedelinin düşük gösterilmesi son bulmuş olacak. Evin bedeli düşük gösterildiğinden tapu harcı da düşük gösteriliyordu. Sadece konut kredisi için değil, tüm satışlarda ekspertiz raporu uygulanacak. Verilen fiyatın altında da fiyat gösterilmeyecek. Zararı olan değil, faydası olan bir uygulama. Herkes doğru bir şekilde yaparsa çokyararlı olacağını düşünüyoruz.”

“KONUT SATIŞLARI DURGUN, FAİZLERİN DÜŞMESİ GEREKİYOR”

Konut satışlarının faizlerin artmasından dolayı durduğuna dikkat çeken Güngör, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Konut satışlarını faizlerin yüksek oluşu etkiliyor. Konut kredilerindeki faiz oranları düşmeden kira fiyatları da azalmaz. Keşan’da yeni yapılan birçok konut boş duruyor. Bu fiyatlarda vatandaş ev sahibi olamaz. Nisan ve Mayıs ayını görmemiz lazım. Gerçi faizler düşmedikten sonra Nisan ve Mayıs ayını görsek de değişen bir şey olmaz. Faizlerin mutlaka düşmesi lazım.”

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.