Yukarı Çık
Keşan Demokrasi Platformu: “Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz”
9 Şubat 2019 Cumartesi 11:47:09
174 kez okundu.
Keşan’daki dernek, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Keşan Demokrasi Platformu, dün düzenledikleri basın toplantısında Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne İl Müftülüğü tarafından yapılan protokol kapsamında 4-6 yaş arasında çocuklara okullarda ‘Kur’an Kursları Öğretim Programı’ uygulanacağını kaydetti.

“VELİLER TEK BİR SEÇENEK VARMIŞ GİBİ YÖNLENDİRİLİYOR”

Demokrasi Platformu adına konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Asalet Koç, şunları söyledi: “Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle, anaokulları ve anasınıfları bulunan okullara, konu ile ilgili yazı gönderilmiş ve gerekli çalışmaların yapılması istenmiştir. Buna göre 4-6 yaş arasında çocuklara okullarda ‘Kur’an Kursları Öğretim Programı uygulanacaktır. Müftülüğün belirlediği ‘eğitim görevlisi’ adı verilen bu kişiler okul öncesi döneminde 4, 5, 6 yaşındaki öğrencilere haftada 10 saate kadar dini eğitim vereceklerdir. İlgili protokolle okullara gönderilen veli izin formalarında, ‘çocuğumun belirtilen programı almasını uygun buluyorum’ şeklinde yazılarak, tek seçenek varmış gibi gösterilmekte ve veliler yönlendirilmeye çalışılmaktadır.

“BU UYGULAMA TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SORUNLAR DOĞURACAK”

Bu protokolle İl Milli Eğitime verilen görev ise fiziki şartların hazır hale getirilmesi, öğretmenler tarafından gerekli duyuruların yapılması ve öğrencilerin belirlenmesi şeklindedir. Sonrasında ise öğretmen, okul idaresi hatta İl Milli Eğitim Müdürlüğü denetim ve kontrol yetkisini İl Müftülüğüne devretmektedir. Okul İdaresi ve okul öncesi öğretmeni devre dışı bırakarak,4-6 yaşındaki çocuklar İl Müftülüğünün belirleyeceği kişiye teslim edilerek, içeriğinde belirsizlikler bulunan dini eğitim verilmesi amaçlanmaktadır. Keşan Demokrasi Platformu bileşenleri olarak yetkilileri uyarıyoruz, bu uygulama çocuklarımızın yaşantısında telafisi mümkün olmayacak sorunlar doğuracaktır. Çocuk eğitiminde temel ölçüt çocuğun üstün yararıdır.

“4-6 YAŞ GRUBU ÇOCUKLAR, SOYUT KAVRAMLARI ANLAMLANDIRAMAZ”

Tüm eğitsel etkinlikler çocukların bedensel,zihinsel,duygusal gelişimlerini sağlayacak düzeyde ve içerikte olmalıdır.4-6 yaş grubu çocuklar, soyut kavramları anlamlandıramaz. Dinin soyut kavramlarının çocuk dünyasında karşılığı yoktur. Bu kavramların bazıları çocukları korkutur ve çocuğun duygusal ve sosyal gelişimine zarar verir. Bu gerekçelerle erken çocukluk döneminde eğitimin dinselleştirilmesi ve dayatılması kabul edilemez. Ayrıca “Kur’an Kursu Öğretim Programı” isteyen/istenmeyen ayrışması ile eğitimin bütünlüğü bozulacak, öğrenciler/veliler arasında ki dostluk, yardımlaşma duyguları zarar görecektir. Velilerimize seslenmek istiyoruz, okul öncesi öğretmenliği uzmanlık gerektiren bir alandır. Çocuğun zihinsel ve psikolojik gelişimine uygun olmayan “içerikler” çocuklarımızın gelişimlerini telafisi mümkün olamayan sorunlara neden olabilir. Bu da çocuğun üstün yararını gözetmesi gereken velilerin çocuğa karşı sorumluluğudur.

“BU SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünü asli görevi olan demokratik, laik, bilimsel eğitimin gereklerini yerine getirmeye, MEB okul önce eğitim programının temel ilkelerine aykırı olan, bilimsel ve pedagojik dayanağı olmayan bu protokolü iptal etmeye çağırıyoruz.

Keşan Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak bu sürecin takipçisiyiz, protokolün iptal edilmemesi halinde demokratik, meşru ve hukuki tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacak ve çocuklarımıza sahip çıkacağız.”

HABER MERKEZİ

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.