Yukarı Çık
Lütfü Açar, üretimde tohumun önemini anlattı
11 Şubat 2019 Pazartesi 12:16:49
134 kez okundu.
Haber: Nazan Özdilek Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, 9 Şubat 2018 üretimde tohumun önemine dikkat çekti.

Hububat üretiminin bölgemizde önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu belirten Açar, “Öyle ki gerek ilçemiz üretimlerinde olsun gerek ise bölgesel üretimler içerisinde olsun üretim payının  %35-40 seviyelerinde olduğu görülmektedir. Bu itibar iledir ki hububat üretiminde üretim artışı önemlidir. Ancak üretim artışı tohum çeşidi ile birlikte üretimde kullanılan diğer girdilerin nicelik ve de niteliklerinin de önem taşıdığı bilinmelidir. Diğer bir hususun da iklimin çeşit üzerindeki etkisinin de önemli olduğu bilinmelidir.  Tohumun üretimde önemli bir girdi olduğu bilinmektedir.  Doğrudur da, ancak şu an itibari ile bölgemizde ekilen tohumların mevsim itibari ile çıkış ve gelişmeleri çok farklı bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Bu nedenledir ki üreticimiz ektiği tohum çeşidini mevsimin gidişatını da dikkate alarak kullandığı diğer girdilerin nitelik ve niceliklerini de dikkate alarak mevsim itibari ile gelişmelerini izlemelidir. Neticesinde hasat döneminde çeşidin verim üzerindeki payının değerlendirmesini yapmalıdır.” dedi.

“ÜRETİCİ EKMİŞ OLDUĞU HUBUBAT ÇEŞİTLERİNİN GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMELİ”

Lütfü Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölgemizde çeşit sayısı bilinmeyen sayıda tohum çeşidi ekilişi yapılmaktadır. Ekilişleri yapılan tohumluklar muhakkak ki tescilleri yapılmış veya tescil safhasındadır. Mevsim itibari ile yapmış olduğumuz arazi kontrollerinde bölgemizde ekilişi yapılan hububat çeşitlerinin çok farklı bir gelişim gösterdiği gözlenmiştir. Tabiidir ki gelişmeye mevsimin etkisi ile birlikte gerek üretim öncesindeki hazırlık devresinde olsun gerek ise ekim esnasında üretim davranışları da etkili olduğu da unutulmamalıdır.

Üreticimizin ekmiş olduğu hububat çeşitlerinin gelişmelerini takip etmeleri önemlidir. Çünkü bir sonraki üretime de en azından kullanacağı tohum çeşidi anlamında bir fikir sahibi olmalıdırlar.”

HABER MERKEZİ

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.