Yukarı Çık
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Saros'a karşı!”
11 Şubat 2019 Pazartesi 12:24:15
151 kez okundu.
Saros Körfezi’nde yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yeterli bulunarak kabul edildi.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Ergene Platformu ve Trakya Platformu üyesi Bülent Kaçar’ınkonuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Çevreyi korumakla görevli olan Bakanlık, koruması altında olduğunu zannettiğimiz Saros körfezine dev kargo gemilerini sokmak ve denize, ormanlara büyük zararlar verecek Liman ve Boru hattını yapmak için son şekli verilen ÇED raporunu maalesef yeterli bulmuştur.

BOTAŞ - Boru hatları ile petrol taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, Bakanlık bünyesinde oluşturulan ve hiçbir itirazı gözetmeyen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu mevzuat gereği mecburen halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on (10) gün görüşe açılmıştır.

ÇED Yönetmeliğine göre halkın yüzlerce itiraz dilekçesi toplantıda teslim alınmadığı ve itiraz konuşmaları dahi tutanağa geçirilmediği için yapılamamış sayılması gereken ÇED halkın katılımı toplantısı iptal edilmesi gerekirken İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu kurulması başlı başına hukuksuzluktur.

İnceleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısının 31 Ocak 2019 günü Ankara'da yapılacağı öğrenildikten sonra Keşan Kent Konseyi'nin ve Keşan Belediyesinin toplantıya katılma istemine olumlu yanıt verilmemesi de Bakanlığın ciddiyetini ve biz yurttaşlara ne kadar değer verdiğini göstermiştir.

ÇED Halkın Katılımı Toplantısını usulüne uygun yapamayan, itirazları almayan, başvuruya rağmen komisyon toplantısına halkın örgütünü çağırmayan Bakanlık ÇED raporunu nihai kabul ederek hukuksuzluk zincirini devam ettirmiştir. Koruma altındaki Saros körfezine sanayi ve gemi faaliyetini sokmak Trakya bölgesine yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Ergene nehri kirliliğini kaynağı olan fabrikalarda engelleyemeyen, halk sağlığını ve doğayı katleden termik santralleri ısrarla Trakya'nın her köşesine kurmak için yıllardır çabalayan Bakanlık şimdi de Trakyalılara, Saros körfezinde yaşayanlara karşı, en önemlisi kendi mevzuatına, çevre düzeni planlarına aykırı olarak yapmak için bürokratik adımlara devam ediyor.

Artık sondan ikinci aşamadayız. 10 gün içinde nihai olarak kabul edilen ÇED raporuna karşı yaygın bir şekilde kurumsal ve bireysel itiraz dilekçelerimizi Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bizzat veya Kaymakamlıklar aracılığıyla göndereceğiz.

Sevgili Trakyalılar, sevgili Saros'lular, biz daha önce bu konuda yüzlerce itiraz dilekçesi gönderdik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı halk iradesi, çevre, doğa, deniz dinlemiyor diyor olabilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz ancak unutmayın onlarda yetki varsa bizlerde de hukukun üstünlüğünün bir gün gerçekleşeceğine dair inanç var, yıkım projelerine karşı birlikte mücadele azmi var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz; yaşam hakkımıza, doğamıza, denizimize yönelmiş bu projeye dair ÇED olumlu kararını asla vermemelisiniz.”

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.