Yukarı Çık
“Bir ülkeyi sıfır gümrük vergileriyle nereye kadar yönetebiliriz?”
12 Mart 2019 Salı 11:38:15
145 kez okundu.
Haber: Esin KARA Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, patates ithalatında gümrüklerde sıfır vergi uygulanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çiftçilerin desteklenmediğini aksine her geçen gün borcunun arttığını belirten Gaytancıoğlu, “Artık iflas etmiş bir tarım, iflas etmiş bir Tarım Bakanı ile Türkiye tarımını üretemiyor. En temel gıda olan ve her yerde yetişebilen patatesi bile Türkiye ithal ediyorsa yazık. Gübre fiyatları bir yıl içerisinde %100 arttı,  akaryakıtların fiyatı %40 ların üzerinde arttı. Enflasyon %20 lerde, ilaç fiyatları %70-80 civarında arttı. Bunları görmezden gelen, çiftçilerin borçlarını görmezden gelen bir iktidar var. Çiftçinin tarımını görmezden geldiği bir iktidar var. Çiftçi artık tarlaya gitmek istemiyor, traktörüne binmek istemiyor, ahırına gitmek istemiyor, gübre atmak istemiyor, morali bozuk. Çünkü ürettiği ürünü satsa bile eline geçen para ile ancak girdilerini temin edebiliyor, yani çiftçi geçimini sağlayamıyor. Gıda enflasyonunu önleyemeyen, çiftçiyi desteklemeyi düşünmeyen, bunun yerine gıda enflasyonunu ithalat olarak düşürmeyi planlayan bir iktidar var. Bir ülkeyi sıfır gümrük vergileriyle nereye kadar nasıl yönetebiliriz? Patateste 40 gün boyunca sıfır gümrük, soğanı da bir ay daha uzattılar. Bakliyatta sıfır gümrük, ayçiçeğinde 300 bin ton için sıfır gümrük, tahıllarda, buğdayda, mısırda, pirinçte, arpada sıfır gümrük.” dedi.

“AK PARTİ BAŞKA ÜLKELERİN ÇİFTÇİLERİNİ DESTEKLEMEYİ NE ZAMAN BIRAKACAK?”

Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “Bu şekilde Türkiye tarımına yön veremezsiniz, çiftçiyi destekleyemezsiniz. Bunun sonu hiç iyi değil. Çiftçiyi desteklemek, moral vermek lazım. İthalattan kazanamayacağımız gümrük vergisi yerine ‘çiftçiye ben senin yanındayım, üret her zaman yanında olacağım. Desteğini vereyim, patates, soğan, buğday, hayvan üret’ denilmesi lazım. Aynı şey hayvancılıkta da var, karkas fiyatları 26-27 TL, maliyeti 29-30 TL, dışarıdan gelen ithal et 31-32 TL civarında. AK Parti başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeyi ne zaman bırakacak? Kendi soğan ve patates üreticimiz desteklemiyoruz, bunun yerine çözümü ithalatta bulmaya çalışıyoruz.”

“SEÇİM ÇALIŞMALARI GAYET GÜZEL GİDİYOR”

Son olarak seçim çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Okan Gaytancıoğlu, “Son 20 güne geldik. Çalışmalar gayet güzel, Cumhuriyet Halk Partisi tüm örgütü ile sahalarda. Olumlu tepkiler var. Ekonomi son derece kötü olduğu için AK Partiye ciddi anlamda tepki var.  İYİ Parti ile yaptığımız ittifaktan ötürü geniş bir yelpazeden oy alarak 89’da halkımıza yaşattığımız gibi bir rüzgâr yaşatacağımızı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.