Yukarı Çık
“İstihdam Seferberliği 2019” programı anlatıldı
13 Mart 2019 Çarşamba 11:35:51
97 kez okundu.
Haber: Nazan ÖZDİLEK Keşan, İpsala Oda-Borsalar ve Keşan Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği “İstihdam Seferberliği 2019” konulu bir toplantı düzenledi.

Dün saat 14.00’te Keşan Ticaret ve sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Murat Arıkan,  Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, Genel Sekreter Erdem Başak, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Nail Sazlı, Mali Müşavirler Muhasebeciler Derneği Başkanı Üzeyir Eralp Batman, Mali Müşavirler Muhasebeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sarıkeçe katıldı.
21 Ocak’ta TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu dile getiren Şapçı, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladı. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.”dedi.

“NİSAN AYI SONUNA KADAR HER İLAVE İSTİHDAMIN ÜCRETİNİ 3 AY BOYUNCA DEVLET KARŞILAYACAK”

Şapçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.”

İş dünyasına çağrıda bulunan Şapçı, “Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.” ifadelerini kullandı.

“KAMU-ÖZEL SEKTÖR EL ELE VERDİMİ YAPILMAYACAK ŞEY YOKTUR”

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmenin mümkün olduğunu vurgulayan Şapçı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Aklınıza takılan bir konu olursa, Keşan/İpsala Oda ve Borsaları’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, burada iş var, burada aş var, burada gelecek var diyoruz.”

Şapçı’dan sonra söz alan Batman da şunları söyledi: “İstihdam seferberliği kapsamında uygulanan teşvikler hakkında sekiz başlık var. Bunlar; Yeni istihdama ücret desteği (Mayıs ayına kadar 3 ay boyunca), yeni istihdamın SGK Primine ve vergisine destek (en az 12 ay), kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, düzenli ödemeye devamlı destek, kalkınmaya ilave destek, önce işbaşı eğitim sonra istihdam desteği, ihtiyaca uygun nitelikli işgücü eğitimine tam destek. Burada bütün işverenlerin hepsine uyabilecek en az beş madde söz konusu. İstihdam etmekten korkulacak bir şeyin söz konusu değil.”

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.