Yukarı Çık
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı düzenlendi
13 Mart 2019 Çarşamba 11:42:07
156 kez okundu.
Haber: Esin KARA 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı, dün gerçekleştirildi.

Sevim Yenice Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayan programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan,İlçe Jandarma KomutanıJ.Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin,AK Parti Keşan İlçe BaşkanıGürcan Kılınç, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, okul müdürleri, kamu, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı ÖğretmeniEsin Balcışunları söyledi: “Davası bağımsızlık, davası Türklük, davası millet olan adam; davasını kalbine mühürleyen, ömrünü davasına adayan adam Mehmet Akif Arsoy. Önünde tek kılavuz peygamber, zulmü alkışlamadı. Haksızlık karşısında susmadı ve mazlumun yarasını hissetti. Garbın afakını sarmışken çelik zırhlı duvar ve vatanı boğuyorken hüsran o milletiyle yandı. ‘Çanakkale Geçilmez’ diye yazarken kanıyla, canıyla on binlerce şehit, o şehitlerin acısını yaşıyordu ruhunda. İstiklal Savaşı’nın en buhranlı günlerindeyiz. İzmir Bitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş. Türk Milleti tarihinin en bedbaht günlerini yaşamaktadır. Çok değil birkaç gün önce Çanakkale’de bir cesaret örneği göstermiş olan Mehmetçik; şimdilerde silahsız, yorgun ve bitkin haldeydi. Ancak hiçbir vatanseverin bu işgallere katlanması düşünülemezdi. Nitekim de çok geçmeden Anadolu’da Milli Mücadele’nin meşalesi çoktan parlamıştı. Anadolu açılan Milli Mücadele bayrağı altına ilk koşanlardan biri de şair Mehmet Akif Ersoy olmuştur.  Bir bahar günü Ankara’ya varan Mehmet Akif, hiç vakit kaybetmeden bir ulusun kaderinin tayin edildiği Büyük Millet Meclisi’nin yolunu tuttu. Acı ve ıstırap dolu bu çetin günlerde canından çok sevdiği Türk Ulusunun yanındaydı artık. Akif, Ankara’ya varır varmaz ilk iş olarak vatanın bağımsızlığı adına halkı Milli Mücadele sancağı altında birleşmeye çağırdı. Bu uğurda Anadolu’yu adım adım dolaşan şair gittiği her vatan bucağında ‘bu vatan da kaybedilirse, gidilecek yer kalmaz diyerek halka Milli Mücadele’yi anlatıyor, yüreklere iman ve ümit aşılıyordu. İşte tam da o günlerde Batı cephesi komutanı İsmet Paşa, cephedeki Mehmetçiği şevke getirecek bir Milli Marş yazılmasını Maarif Vekaleti’ne sunar. Paşanın bu düşüncesi Maarif Vekaletince yerinde bulunarak bunun için bir yarışma tertip edilir. Bu kutsal vazifeyi ifa etmek adına çok sayıda şair kaleme sarılarak yazdıkları şiirleri Maarif Vekaleti’ne sunarlar. Gönderilen şiirlerden hiç biri İstiklal ve Milli Mücadele ruhunu yansıtacak kudrete sahip değildir. Böyle güç ve büyük bir kudreti barındıracak şiiri ancak imanıyla, yaşantısıyla, Anadolu’nun çektiği ıstırabı hissedebilecek onun için yanıp kavrulan bir kişi yazabilirdi. O kişi hiç şüphesiz ki Milli Mücadeleye gönül vermiş, ulusun derdiyle dertlenmiş Akif’ten başkası değildi. Öyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki bu şiir, bir ulusun trajik bir anda var olup olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Bir ulusun yok olmama var olma direncinin sonucudur bu marş adeta. O marş öyle bir şiirdir ki; şairi bile ölüm döşeğinde ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye haykırmıştır. Bu şiir İstiklalin ta kendisidir.”

Program, ilkokullar ve ortaokullar arasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında ve ortaöğretim kurumları arasında düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” adlı kitabından bir eserin ezbere okunması yarışmasında derece elde eden öğrencilerin eserlerini okumaları ve Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “İstiklal”adlı oratoryo ile devam etti.

Salonda bulunan herkes tarafından büyük bir beğeni ile izlenen gösterinin sonunda öğrenciler tarafından sahnede dev Türk bayrağı açıldı.

Program, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.