Yukarı Çık
“Hava kirliliği ilçeye gelen kömürün kalitesiz olmasıyla ilgili”
14 Mart 2019 Perşembe 11:29:08
96 kez okundu.
Haber: Nazan ÖZDİLEK Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç, Keşan’da kükürt dioksit oranının yüksek olmasına dair açıklamalarda bulundu.

Keşan’da doğal gaz kullanım sayısının 10 bini aşmasına rağmen kükürt dioksit oranının çok yüksek çıktığını belirten Dinç, şöyle dedi: “Doğal gaz kullanımı 11 bin, 12 bin civarında. Keşan’ın daha %50’sinde kömür yakan konutlar var. Yanan kömürlerin gerekli kontrolleri yapılmayarak askıya alındı. Geçen sene yapılan bu kontroller artık yapılmıyor. Hava kirliliği ilçeye gelen kömürün kalitesiz olduğu ve bu kalitesiz kömürün yakılması ile ilgili. 15 yıllık imar standartlarının vermiş olduğu zafiyetle Keşan’da hava koridoru iyi olmamasından dolayı bu durumdayız. İsterse doğal gaza %70’i geçsin kalitesiz kömür yandığı sürece biz bu sıkıntıyı yaşayacağız. Hastane Caddesi’nde doğal gaza geçmeyen 2 ya da 3 apartman var ama Hastane Caddesi yine kirli. Tabii ki doğal gaz etkili oldu. Neden Bel-Koop ve Atakent’te hava kirliliği yoğun değil, çünkü hava koridoru var. Geçmiş yıllarda kömür yakarken de orada fazla hava kirliliği yoktu. Kısacası denetimlerin ve kontrollerin yapılmayışı, kullanılan kömürün kalitesinin kontrol edilmemesi, kalorifer yakıcılarının hala dikkat etmemesi, şehir planında hava koridoru olmamasından dolayı kükürt dioksit oranı yüksek dereceye çıkıyor.”

“KALORİSİ YÜKSEK, KÜKÜRT DİOKSİT ORANI AZ OLAN KÖMÜR KULLANILMALI”

Kömür kullanan vatandaşa tavsiyede bulunan Dinç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şehirde kükürdü az ithal kömür kullanılmalı. Kullanamayan vatandaş da haklı. Tonu bin 300-bin 400 TL’yi bulmuş. Kükürt dioksit oranı yüksek çıkmış bulunmakta, yüksek çıktığı için de hava kirliliği yine had safhada. Vatandaş bunları kendi elleriyle yaptı, iğneyi kendilerine batırdılar. Kömür kullanan vatandaşa da her zaman söylüyorum.  Kalorifer yakan vatandaşlar bu işin ustalarına, kalorifer yakımına uyanlara kömürünü yaktırabilirler. Parayı düzgün bir kalorifer yakıcısına versinler. Verilen para çocuklarımızın geleceğinden daha önemli değil. Bunlar aslında denetimlerin olmayışından. Denetimi vatandaş olarak kendimiz yapacağız. Kalorifer yakıcımızı doğru seçip, kömürü kaliteli kullanmalıyız. Kalorisi yüksek, kükürt dioksit oranı az olan kömür kullanılmalı. Kalitesiz kömürün şehre gelmesi bir şeklide engellenemiyor. Denetim ve kontrollerin olmayışı, kendi kendimizi denetleyip kontrol etmeyeceğimiz anlamına gelmez.”

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.