Yukarı Çık
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Keşan’da kutlandı
15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:03:40
112 kez okundu.
Şen: “Büyük emek vererek, sevgiyle üretim yapan tüm yürekli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.”

Keşan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ‘14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda, dün, tören düzenlendi.

Saat 10.30 sıralarında başlayan törene; Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, yönetim kurulu üyeleri, siyasi parti temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunulmasının ardından Keşan Ziraat Odası yöneticileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şen, şu ifadeleri kullandı: “Keşan Ziraat Odasının değerli mensupları, sevgili çiftçi dostlarım ve kıymetli misafirlerimiz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlamak üzere burada bulunmaktayız. Hepiniz hoş geldiniz. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü bütün kalbimle kutluyorum.

14 Mayıs 1946 tarihinde, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu kurulmuştur. Bu federasyona üye olan ülkeler 14 Mayıs Günü’nü Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlamaktadırlar. Türkiye’de bu Federasyona üye olduğundan bizde de; 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Sembolik olarak,  14 Mayıs Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor ve çiftçiler hatırlanıyor. Oysa Günlük hayatımızın her anında, çiftçi ve çiftçilik faaliyetlerini, çiftçilerin izini görmek mümkündür.

Tüm dünyada ve ülkemizde de insanlar sabah sofralarında çiftçilerimizin ürettikleri ile besleniyor. Birkaç örnek vermek gerekirse, insanoğlu; sabah kahvaltılarında, öğlen, akşam yemeklerinde çiftçilerimizin ürettikleriyle besleniyorlar. Hammaddesinin çiftçilerimizin ürettiği (pamuk- deri -yün v.s)  ürünlerle giyiniyoruz.

Çiftçilerimizin ürettiklerinin hayatımızdan çıkma ihtimalini düşünürsek, çiftçilerimizin ve tarım sektörünün önemini anlaşılması için yeterli olacaktır.

Ülkemizde yapılan bir araştırma da; Ülkemizin nüfusu 81-82 milyon civarında, bir yılda yaklaşık 40 milyon turist ülkemize geliyor, en az 5 milyon mülteci ülkemizde barınıyor. Yaklaşık olarak 127 milyon insanın karnını Türk Çiftçisi doyurmaktadır. Bu yapılan araştırma da ayrıca ülkemizde her 4 kadından bir kadın çiftçilik yapmaktadır. Ayrıca ülkemiz çiftçisi günde 16-17 saat çalışmaktadır.

Kısaca; tarım sektörü çok önemli bir sektör. Ancak ülkemizde tarım sektörü çok zor şartlar da üretim yapmaktadır. Tarım Sektörüne ne yazık ki yeterli önem verilmiyor. Oysa önce Tarımın ve çiftçinin sorunları çözülse domino taş etkisi ile diğer sektörlerde de zincirleme olarak hızla iyileşme görülecektir.”

“TOPLUMUMUZUN EN SADIK, AZLA YETİNEN, MESLEK GRUBU OLAN ÇİFTÇİLERİMİZİ KÜSTÜRMEMELİYİZ”

Konuşmasına devam eden Şen, çiftçilerin önemli sorunlarına da değindi: “En önemli sorunlarımız;

Maliyetlerin yüksek olması, parçalanmış araziler, hâlâ sulamaya açılamayan tarım arazileri, kendi arasında örgütlenememe, pazarlama sorunları, planlama yapılamaması.

Tarım sektörünün sorunlarını sadece tarım sektörünün sorunuymuş gibi değerlendirmek çok büyük hata olur. Tarımın sorunu ülke sorunudur, devlet sorunudur, ekonomi sorunudur, sağlık sorunudur. Kısaca tüm yaşamsal sektörlerin sorunudur. Direkt olarak, insanlığın var oluş ve yaşamın devamlılığını sürdürebilmesi ile ilgisi olan tarım ve çiftçilerin sorunu olduğunun bilincinde olmalıyız.

Bu nedenlerden dolayı, ülkemizde planlı,  programlı,  çözüm odaklı, devlet destekli tarım politikaları üretilmeli, siyasi partilerin de bu sorunların çözümü ve sektörün sorunlarının çözümü için kamuoyu oluşturulmasında sorumluklarının olduğunu ve onların çözüm önerilerinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ülkemiz çiftçisinin, tüm zorlu şartlara rağmen üretimden vazgeçmediğini, tarlasından, bağından, bahçesinden, ormanından, ahırından, ağılından, denizinden kopamadığını ve üretmeye devam ettiğini belirtmeliyim.

Ancak tüm olumsuzluklar karşısında daha ne kadar dayanabilir onu kestiremiyorum. Toplumumuzun en sadık, azla yetinen, meslek grubu olan çiftçilerimizi küstürmemeliyiz. Onları daha çok üretmeye yöneltecek hedefler ve umutlandıracak yenilikler,  somut çalışmalar yapmalı, çiftçilerimizin yaşam koşullarını yükseltmeliyiz. Yoksa tüm toplumun yaşamını olumsuz etkileyecek, kalitesiz ve pahalı bir yaşamı göğüslemek zorunda kalırız.

Ne mutlu ki, ulus olarak, hâlâ tarımı biliyoruz, üretmenin, kendi ürettiğimizle beslenmeyi ve tüm milletimizi beslemenin zevkini unutmadık, devam ediyoruz. Umarım siyasal anlamda alınan yanlış kararlar bizleri ve yeni nesli tarımdan ve üretmekten uzaklaştırmaz. Üretici yani çiftçi, hayatını idame ettirecek kadar kazanamazsa istemeyerek de olsa kendisi vazgeçemese de çocuklarını yani,  yeni nesli tarımdan, çiftçilikten, üretmekten uzaklaştıracaktır. Biz kazanamıyoruz, siz de kazançsızlığa mahkûm olmayın uzak durun diyecektir.

Oysa biz Türk Milleti en iyi tarımı, hayvancılığı ve tarımın desteklediği sektörlerde üretimi biliyoruz. Öyle ki bu işleri yaparken zorlanmayız, adeta doğduğumuz andan itibaren üretimin içinde buluruz kendimizi. Bu durumda tarım alanında üretimi bizim severek zorlanmadan yapmamızı sağlamaktadır. 

Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz. Emek vererek, bu iş için yüreğimizi ortaya koyarak üretim yapıyoruz. Büyük emek vererek, sevgiyle üretim yapan tüm yürekli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.

 Ürününüz güvende, veriminiz zirvede, işleriniz kolay olsun inşallah diyerek sözlerime son vermek istiyorum. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber: Selen KURT

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.