Yukarı Çık
LİDAŞ, bu hasat döneminde 20 bin ton alım yapacak
12 Haziran 2019 Çarşamba 13:51:11
144 kez okundu.
Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal'ın bu hasat döneminde 20 bin ton alım yapacağı açıkladığı TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.)'ın uygulamayı teorideki gibi yapması durumunda çiftçiye yarar sağlayacağını söyledi.

Şen, Aksal'ın, bu hasat döneminde, 20 bin ton kapasite ile alım yapmaya başlayacağını söylediği TMO-TOBB LİDAŞ ile ilgili düşüncelerinin, alım yapmaya başlamasıyla birlikte netleşeceğini kaydetti. Hasat yapan çiftçinin, ürününü satarken ilk olarak fiyata baktığını belirten Hasan Şen, çiftçinin bu anlamda tercih sayısının arttığını ifade etti. Üreticiden kesilen yüzde 2 zirai stopaj, yüzde 2 SGK, TMO'nun geçici alım merkezlerinde aldığı yüzde 1 hizmet bedelinin alınmayacak olması ve ürünlerini lisanslı depoculuk şirketlerine teslim ederek elektronik ürün senetlerini borsada satan üreticilere de, ton başına 25 TL nakliye ücreti desteği verilecek olmasıyla ilgili açıklamalara da değinen Şen, "Ancak şuanda hasadın başlamasına 20 günlük bir süre var. Tüm bunların uygulamadaki karşılığını görmek için LİDAŞ'ın alıma başlaması gerekiyor." dedi.

"TEORİ UYGULAMAYA GEÇİRİLDİĞİNDE LİDAŞ'IN ÇİFTÇİMİZ AÇISINDAN İYİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ"

Bölgede yetiştirilen buğdayda yapılan incelemelerde, kalite anlamında sorun yaşanmayacağı yönünde tespitlerde bulunulduğunu vurgulayan HasanŞen, TMO-TOBB ortaklığında kurulan LİDAŞ'ın işletiş sistemiyle ilgili olarak bazı bölgelerdeki yetkililer ile istişarelerde bulunduğunu kaydederek, "Bu sistemin çiftçi açısından iyi olduğunu, üreticinin ürün tesliminde beklemediğini, ödeme konusunda da üreticinin tercihine göre şartlar sunulduğu ve buna göre ödeme yapıldığını öğrendik. Ayrıca, Sayın Vekilimizin de dediği gibi üreticimize, ürününe sertifika alarak kredi kullanma imkanı sunuluyor. Teori uygulamaya geçirildiğinde LİDAŞ'ın çiftçimiz açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz. Biz, iyi olan her şeyi desteklemeye hazırız. Yeter ki çiftçimiz üzülmesin. Üreten insanlar alınlarının terini alsın ve üretmekten uzaklaştırılmasın." diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.