Yukarı Çık
21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek'in basın açıklaması:
12 Haziran 2019 Çarşamba 13:54:18
315 kez okundu.
“Çiftçimiz borçlarını bile ödeyemez duruma düştü”

“TMO'nun buğday alım fiyatları, İstanbul yerel seçimi öncesi açıklandı. Çiftçilerimize açıklanan alım fiyatı geçen yıla göre yaklaşık %29 yüksek, ancak mazot, gübre, ilaç vs. gibi girdi fiyatlarında ise yaklaşık %80-120 oranında artış oldu.

TMO 2018 Buğday alım fiyatları şöyle; Anadolu beyaz ve kırmızı sert buğday 1.350 TL/ton, diğer beyaz ve kırmızı buğday 1.275 TL/ton'dur.

Çiftçimiz ürününün ve emeğinin karşılığını alamamakta, kredi borçları başta olmak üzere ödeyememektedir. Birde bunun üzerine tarımsal ürünlerin yurt dışından sıfır gümrükle ithal edilmesi var, çiftçimiz yanlış tarım politikaları sonucu sahipsiz duruma getirilmiştir. Çiftçimizin, tarımsal ürünlerin desteklenmesi gereklidir.

TMO'nun buğday fiyatının açıklanması, diğer taraftan hasat zamanı ithalatta gümrük vergisini düşük ve bazı ürünlerde sıfır olması çiftçilerimizi umutsuzluğa itmiştir. Bölgemizin ilk hasadı olan buğdayımızın TMO alım fiyatı çiftçimizi memnun etmemiştir. Bir taraftan bölgemizin buğdayı olan pehlivan ve flamura 85 gibi ürünlerimiz kırmızı sert buğday cinsinden işlem görmesi gerekirken, TMO alımında ve piyasada kırmızı yarı sert buğday cinsinden işlem görmektedir.

Çiftçimizin dayanma gücü her geçen gün azalmakta, kendilerine sahip çıkılmasını beklemektedirler.

  Burada bizlere büyük görevler düşmekte olup, çiftçimizi ve tarım kesiminin yaşadığı sorunları, ileride doğabilecek sorunları tespit edip, vakit kaybetmeden çözüm üretmek zorundayız. Çiftçimizin ayçiçek ekimindeki hibrit tohum nedeniyle yaklaşık 250 bin dönüm arazisini bozup tekrar ekim yapması sonucu büyük maddi zararı olmuştur. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun.”

HABER MERKEZİ

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.