Yukarı Çık
Darcan: "Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçi, kredi borcunu başka banka kredisi ile kapatmak zorunda kalabiliyor"
11 Temmuz 2019 Perşembe 17:54:21
105 kez okundu.
TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel-su baskını, kuraklık, dolu gibi doğal afetlerden etkilenerek arara uğrayan üreticilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Darcan, Türkiye genelindeki bazı bölgelerde bulunan tarım alanlarında, sel-su baskını, kuraklık, dolu gibi doğal afetler meydana geldiğini ifade etti. 2018-2019 üretim sezonunun doğal afetlerin sık yaşandığı bir sezon olduğunu, dolayısıyla birçok üreticinin doğal afetlerden olumsuz etkilendiğini belirten HüseyinDarcan, "Yağış rejimindeki değişimler tabii afetlere neden oldu. Küresel ısınmanın da etkisiyle kısa zamanda, ani ve şiddetli yağışlar daha fazla görülürken, bu yağışlar birden yüzey akışına geçerek toprakta hem üst tabakadaki organik maddeyi taşıyor, hem de toprağın içine işlemediği için tarımsal üretime yeterli katkıyı sağlayamıyor." dedi.

"Cumhurbaşkanlığı Afet Fonu’ndan çiftçilerimizin yararlanması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz"

Aşırı yağışların, toprak üstü ve altına verdiği etkinin yanı sıra, üreticilerin verim anlamında istediği katkıyı alamadığına da değinen Darcan, "Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar, çiftçimizin yaşadığı doğal afetler ile ilgili olarak 'Çiftçimize ilk biz ulaşıyoruz. Hasar tespit komisyonlarında görev yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Afet Fonu’ndan çiftçilerimizin yararlanması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlara raporlar sunuyoruz.' ifadelerine yer verdi. Başkanımızın da dediği gibi 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerimizin, bu yıl kredi taksitlerini ödemelerine imkân bulunmuyor. Bunun yanında çiftçimizin kredi borcu da hızla artıyor. Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçi, kredi borcunu başka banka kredisi ile kapatmak zorunda kalabiliyor. Bu nedenle 2019 yılı içinde afet yaşayan çiftçilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini sağlayacak kararname çıkarılmalıdır. Bunun yanı sıra çiftçilerimizin kullanacağı kredi faizleri de aşağı çekilmelidir." diye konuştu.

HABER MERKEZİ                                       

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.