Yukarı Çık
Tohum yatağının özenle hazırlanması gerek
9 Ekim 2019 Çarşamba 12:05:35
51 kez okundu.
Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık Birimi Ziraat Mühendisleri Duygu Öz ve Tanju Kahraman, buğday ekimi hazırlıklarının başladığını belirterek, tohumluğun zamanında ve iyi bir çıkış yapabilmesi için tohum yatağının özenle hazırlanması gerektiğini söylediler.

“UYGUN TOHUM MİKTARI DEKARA 18 KG İLE24 KG ARASINDA DEĞİŞİR”

Toprağın organik madde ile neminin korunması ve ekonomik olması sebebiyle ayçiçeği- buğday ekim nöbeti içerisinde azaltılmış toprak işlemesi yapılmasının uygun olduğunu vurgulayan Öz ve Kahraman, “Ayçiçeği hasadından sonra üreticilerimiz buğday ekim hazırlıklarına başladı. Toprağa ekeceğimiz tohumluğumuzun zamanında ve iyi bir çıkış yapabilmesi için tohum yatağımızı özenle hazırlamamız gerekir. Toprağı pulluk ile yoğun bir şekilde işlemek toprak erozyonuna neden olur. Bu yüzden toprağımızın organik madde ile neminin korunması ve ekonomik olması sebebiyle ayçiçeği- buğday ekim nöbeti içerisinde azaltılmış toprak işlemesi yapılması en uygunudur.

Azaltılmış toprak işlemesi yöntemiyle tohum yatağı hazırlanırken ayçiçeği hasadından kalan sap artıkları, birbirine çapraz çekilen goble disk ile parçalanarak toprağın içerisine karıştırılır. Bu işlem ile buğday hastalıklarının konukçusu olan yabancı otlarda ortadan kaldırmış olur. Tohum yatağı hazırlanıp toprak tavına geldikten sonra tohum ekimi için uygun toprak sıcaklığı beklenmelidir.

Buğday ekimi için en uygun toprak sıcaklığı 8-10 derecedir. Dekara atılacak tohumluk miktarı; çeşidin kardeşlenme kapasitesine, tohumun iriliğine, çıkış gücüne göre değişir. Uygun tohum miktarı dekara 18 kg ile 24 kg arasında değişir. Aşırı sık ekim ile bitki kök hastalıkları ve yatmaya neden olarak önemli verim kayıpları yaşanır. Ekim derinliği normal toprak koşullarında tohum iriliği ve bin dane ağırlığına göre küçük tohumlarda3-4 cm, iri tohumlarda 4-5cm’dir. Buğday ekimi öncesi yapılacak toprak analizi sonucu toprakta ki gübre eksiklikleri tespit edilmeli ekimle beraber veya ekim öncesi toprağa karıştırılmalıdır.” diye konuştular.

“SERTİFİKALI TOHUMLARIN ÇİMLENME YETENEĞİ YÜKSEKTİR”

Öz ve Kahraman, hasat zamanı yüksek verim ve kaliteli ürün alabilmek için sertifikalı tohumlukların kullanılması gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle sonlandırdılar: “İyi bir tohumluk; bölge şartlarına uyan, bölgede daha önceden denenmiş, taneleri dolgun ve olgun olmalıdır. Hasat zamanı yüksek verim ve kaliteli ürün alabilmemiz için sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır. Sertifikalı tohumların çimlenme yeteneği yüksektir. Verim ve kaliteyi arttırmak için ıslah edilen bu tohumlar hasat zamanında pazar değeri yüksek olduğu için satış kolaylığı sağlar. Çiftçilerimize bereketli bir yıl dileriz.”

Haber: Gürkan Altın

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.