Yukarı Çık
Türker: “Geçmişten elimizde kalan bu kültürel mirası tekrardan kazanmak istiyoruz”
9 Ekim 2019 Çarşamba 12:10:11
58 kez okundu.
Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Yenimuhacir’da bulunan Namazgahlı Çeşme (Ak Çeşme) ve Çapar Kuyusu’nda tadilat ve restorasyon çalışmalarına başlanacağını kaydetti.

Türker, Tarihe ışık tutan Namazgahlı Çeşme (AK ÇEŞME) ve Çapar Kuyusunun tadilat ve restorasyon çalışması yapılması için Arkeologlar İlhan Öztürk ve Beyhan Mutlu ile mimar Aylin Erduran Alabak’ın izlenecek yollar için çeşitli bilgiler verdiklerini söyledi.

Ak Çeşme’nin 300 yıllık bir çeşme olduğunu söyleyen Türker, “Çeşmenin çevre düzenlemesini ve restorasyonunu yapmak istiyoruz. Burası İl Kültür Müdürlüğü’nün koruma kararı olan değerlerinden biri. Restorasyonu için, İl Kültür Müdürlüğü’ne başvurusunu yaptık. Geçmişten elimizde kalan bu kültürel mirası tekrardan kazanmak istiyoruz. Çapar Kuyu’muz tescilli değil ama o da geçmişte Yenimuhacir’in önemli bir kuyusu. Orası da bir şekilde talan edilmiş. Kendi imkanlarımızla eski haline getirip düzenlemeyi düşünüyoruz. Arkeologlar geldi, bir proje hazırlayacaklar. Hazırlanan projeyi Anıtlar Kurulu’ndan izin alıp, düzenlemesi yapılınca Valiye sunacağız.” dedi.

KÜLTÜR TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Bu yerlerin Yenimuhacir’da kültür turizmine katkısının olacağını söyleyen Türker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ak Çeşme güzergahı beldenin doğu kısmında. Bu güzergahta bizim bir barajımız var. Bunun bitiminde de milli emlaktan tahsisini istediğimiz, belediyenin millet bahçesi yapması için tahsisi yapılan bir yer var. Bu alanlar Yenimuhacir’in ileriki dönemlerde nefes alacağı bir yer olacak. Biz o alanlara yürüyüş yolu, bisiklet yolları yapacağız. Üzerinde de tarihi bir dokunun olması ayrı bir önem taşıyor. Bizim bu yerleri tekrar gün yüne çıkarmamız kültür turizmine katkı sağlayacak. Bunlar için gerekli çalışmaları yapacağız. Çevre düzenlemeleri ile ilgili mücadelemize devam edeceğiz.”

Haber: Gürkan ALTIN

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.