Yukarı Çık
Öğrencilere kitap tavsiye edilirken dikkat edilmesi gerekenler
9 Ekim 2019 Çarşamba 12:26:07
78 kez okundu.
2019-2020 eğitim öğretim sezonunun başlamasıyla birlikte, pek çok okulda pek çok öğretmen, öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve onlara yeni pencereler açmak için kitap okuma ödevleri veya kitap tavsiyeleri vermeye başladı.

Bu tavsiyeler verilirken nelere dikkat edilmeli, öğretmenler çocuklara hangi kitapları tavsiye etmeli ya da öğrenciler daha çok hangi kitaplara yönlendirilirse, kitap okuma alışkanlığı daha kolay kazandırılmış olur?

Keşan’da kitapçılık yapan Ali Saçıntı, özellikle çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılması için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şöyle konuştu; “Öğretmenlerin, öğrencilere tavsiye ettiği veya ödev verdiği kitapların, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırdığını düşünüyorum. Bunun yanında, tek kitap verilip öğrencilerin bundan sorumlu tutulup sınav yapılmasının, her bir öğrencinin birbirinden farklı karaktere sahip olduğundan dolayı, çocuklarda ‘eyvah kitap’ korkusuna neden olduğunu gözlemliyorum. Örneğin kız çocuklarının polisiye romanlardan hoşlanmadığını, tavsiye edilen veya ödev verilen bir polisiye romanı okumaya başladığında kitapla ilk tanışmasının iyi geçmediğini söyleyebilirim. Bu ve benzeri ödevler veya tavsiyeler verilirken, çocuğun ilgi alanı bilinmeli ve o alana uygun kitaplar tavsiye edilmelidir. Aksi halde çocukta oluşan ‘eyvah kitap’ korkusu, çocuğa kitap okumalı alışkanlığından ziyade, kitaptan kaçınma sonucunu doğurabilir. Bazı öğretmenlerin bu şekilde, öğrencilerine 3-4 seçenek sunarak verdiği ödevlerin kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında daha etkili olduğunu görüyorum. Özellikle yine ufak yaştaki çocuklarda, çocuğun ilgi alanı dışında ödev verilen ya da tavsiye edilen kitabın, öğrencide ‘kitap okumak sıkıcıymış’ düşüncesini oluşturduğuna şahit oluyorum. Birçok çocuğun özellikle ilk okul çağlarında, zorlama kitaplarla, kitaplara karşı bir mesafe koyduğunu, kitap okumayı sıkıcı bulduğuna şahit oluyorum. Çocukların kitaplardan nefret eder halde buraya geldiğini gördüm.”

“BİZ BUNU DÜZELTEBİLİYORUZ”

Saçıntı, sözlerinin devamında, kitap okumayı sıkıcı bulan çocukların velilerine de, “çocuğun kitap korkusunu yenebiliriz diyerek şunları söyledi:

“Buraya tavsiye edilen veya ödev verilen kitabı temin etmeye gelen çocukta, yıllardır okuduğumuz kitapların verdiği birikimle, ilgi ve alaka alanını görebiliyor ve çocuğu kendi ilgi alanına yönelik kitaplara yönlendirebiliyoruz. Çünkü en başta kitabı biz tanıyoruz ve kitabın içeriğinde ne olduğunu biliyoruz. Çocuktaki o arayışı ve kitaba olan mesafeli durumu gördüğümüzde yardımcı olabiliyoruz. Kitaplara mesafeli olduğunu düşündüğünüz çocuklara biz yardımcı olabiliriz, oluyoruz da. Biz sadece rafa koyup kitap satmıyoruz, kitabı da biliyoruz. Velilerle zaman zaman yaptığım sohbetlerde onlara da söylüyorum; benden sadece kitap almayın, birikimimden de faydalanın”  diye.

Haber: Gürkan Altın

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.