Yukarı Çık
CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu: “Sata sata nereye kadar?”
30 Kasım 2019 Cumartesi 10:58:34
110 kez okundu.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tesislerin kiralanması üzerine yaptığı konuşmada, “Her şeyi satarak, yandaşlara vererek, kiralayarak nereye kadar gideceksiniz?” diye sordu.

Konuşmasına Hakkâri, Şanlıurfa ve sınır ötesinde şehit olan askerleri anarak başlayan Gaytancıoğlu, askerlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diledi.

Okan Gaytancıoğu, terörle mücadele eden, ülkenin güvenliği için canını veren askerlerimizin morale, tatile, aileleriyle dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu ancak getirilen yasayla askeri tesislerin özel sektöre kiralanmasının önünün açıldığını ifade etti. 

“Terörle mücadele eden askerlerimiz otuz gün izin aldıysa ‘Ben bir ailemi ziyaret edeyim.’ diyecek ve ailesini ziyaret edecek, on beş g ün ailesinin yanında kalacak. ‘Bir de bir tatil yapayım, bir askerî kampa gideyim.’ diyecek ama bir bakacak ki burası kiralanmış. Kime kiralanmış? Özel sektörde birilerine kiralanmış. Kime verilecek, hangi koşullarda verilecek; bunlar açık ve net değil.” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Her şeyi satarak, yandaşlara vererek, kiralayarak nereye kadar gideceksiniz? Sata sata yer bırakmadınız yani bu ülkede sermaye kalmadı ‘yerli sermaye’ denilen bir şey kalmadı. Tekel, Tüpraş, Telekom, bankalar, sigorta şirketleri, limanlar, her biri gitti; devlete ait üretme çiftlikleri, Süt Endüstrisi Kurumu, Et Balık Kurumu gibi kurumların hepsi gitti.” şeklinde konuştu.

Okan Gaytancıoğlu, “Siz, geldikten sonra haraç mezat ne varsa sattınız. Sadece Tekel’i, stoklarında 100 milyon dolarlık üzümle sattınız. Sattığınızda 290 milyon dolar ediyordu; satın alanlar, bir yıl sonra bunu başkalarına sattılar 890 milyon dolara. E, ondan sonra ne oldu? Tekrar bir satış oldu, şu anda TEKEL 2,1 milyar dolara yabancılarda, İngilizlerde. Yani satmanın bir sonu yok, Bunları koruyabiliyor muyuz? Personelimize ucuz tatil yaptırabiliyor muyuz?” diye sordu. 

Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “Askerî personelimiz şehit oluyor, yaralanıyor; moral bulması, dinlenmesi, çocuklarıyla, ailesiyle birlikte tatil yapması lazım. Onun için de bu tip tesisler lazım. Çünkü ‘3600 ek gösterge vereceğiz.’ diyorsunuz, vermiyorsunuz. Bu tip tesisler, devlete ait, ordumuza ait, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tesisler yerinde dursun, personel buralardan yararlansın. Yani, satışların bir sonu yok. Birazcık yandaşları değil, yurttaşları düşünelim. Ülkemiz çok zor koşullarda kuruldu. Gelecek nesillere bırakacak bir şeylerimiz kalsın.”

Haber Merkezi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.