Yukarı Çık
TANAP’ın Avrupa bağlantısının açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla İpsala’da yapıldı
2 Aralık 2019 Pazartesi 11:00:49
151 kez okundu.
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi 'nin (TANAP) Avrupa'ya bağlantısı açılış töreni, 30 Kasım 2019 Pazar günü saat 14.00’te, İpsala’ya bağlı Sarıcaali köyündeki MS4 Ölçüm İstasyonu'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevi'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Gaz Koridoru Projesi'nin ana omurgasını oluşturan TANAP'ın Avrupa bağlantısının hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Sizleri bu önemli açılış töreni münasebetiyle ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Heyecanımızı paylaşmak amacıyla  teşriflerinizden dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün hep birlikte ülkelerimiz ve bölgemiz adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Her aşaması sabırla, dirayetle Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ortak gayretleriyle örülen 7,5 senelik uzun ve meşakkatli bir süreci başarıyla taçlandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Her şeyden önce TANAP,  Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye güzergahından Avrupa'ya, TAP hattına bağlanıyor ve oradan devamla da Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek güzergahındaki ülkelerle burada özellikle buradan istifade ediyor." dedi.
Azerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçerek, Avrupa'nın kapısına ulaştığını bildiren Erdoğan, şunları söyledi: "TANAP'la 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa'nın istifadesine sunulması, hayalden çıkıp gerçeğe dönüşmüştür. 16 milyar metreküplük bu gaz miktarının 6 milyarını biz, 10 milyarını ise Avrupa ülkeleri kullanacaktır. Avrupa'ya gaz sevkinin başlayabilmesi için Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'nın (TAP) bir an önce tamamlanması gerekiyor. İnşallah TAP'ın da 2020 yılı içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, kardeş Türkiye topraklarında olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, TANAP'ın ömrü uzun olacak ve diğer komşu halklara da güç sağlayacak. 4 yıl önce aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TANAP'ı başlattık. Tarihi İstanbul Anlaşması, Türkiye ve Azerbaycan'ın bilge siyaseti sayesinde olmuştur. Azerbaycan gazının ilk Türkiye'ye ondan sonra da Avrupa'ya götürülmesi, etrafta tartışmalar yaratılsa da bir sonuç vermemiştir. TANAP'a kadar yaptığımız bilge işler, TANAP'ı yapmamızı sağladı. TANAP Güney Kars koridorunun bir parçasıdır. Maliyeti 38 milyar dolardır ve 4 projeden ibarettir. Dördüncü proje olan TAP da zamanında yapılarak, Güney Kars Koridoru hayata geçecektir. Bu projenin hayata geçirilmesi Türkiye - Azerbaycan bilge siyasetinin bir sonucudur. Bugün Türkiye'nin lideri Erdoğan sayesinde artık istikrar sürüyor. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür, Türkiye'nin şansı bizim şansımızdır. Bundan sonra iki kardeş ülke olarak yan yana yürümeye devam edeceğiz. Bu projeler bizim gücümüzü arttırır. Yaşasın Türkiye - Azerbaycan kardeşliği.” şeklinde konuştu.

Açılış törenine; yurt dışından ve yurt dışından olmak üzere bin 200 davetli katıldı.

Geniş güvenlik önleminin alındığı törende, bölgeden de çok sayıda davetli yer aldı.
Haber Merkezi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.