Yukarı Çık

“FRANKFURT DEYİŞLERİ” (*)

11 Ekim 2018 Perşembe 10:45:57
129 kez okundu.

 

          Hayrettin Ökçesiz 1953 Aksaray doğumlu olup hukuk öğrenimi görür. 1999’da Akdeniz Üniversitesinde profesör olarak görev yapar. 2013’te emekli olup Almanya’da görevini sürdürür. Hukukla ilgili birçok yapıtı olan yazarın şiirle ilgili yapıtlarına “Frankfurt Deyişleri” de eklenir. Yazar, sunusunda, bu kitaptaki özdeyiş şiirlerinin son altı ayda yazdıkları olduğunu belirtir ve “hep yeni baharlara” uçtuğunu söyler.

      Frankfurt Deyişleri’ndeki anlatılar iki bölümde değerlendirilebilir. Birincisi özdeyiş niteliğinde olanlar, ikincisi ise adsız şiirler olarak belirtilebilir. Yazar, özdeyişlerinde yurt ve dünya sorunlarını çarpıcı biçimde yansıtır. Çoğu söz insanı düşündürür, ufuk açıcı niteliktedir. Bu da yazarın donanımlı olduğunu gösterir:”…Gerçek bilinmek ister inanılmak değil”, “Siyasetçiler ikiye ayrılır: Çıkarlarını ülke çıkarı gösterenlerle ülke çıkarını kendi çıkarı görenler” (s.14). ”Hukuk yasayı bağlar. Hukuk silinir giderse zulmün yasaları egemen olur. Hukuku öğrenin, öğretin, savunun”, “Başkalarının sizin için iyi şeyler yapmasına izin vermeyin!” (s.15). Hukukçu bir yazar olarak hukukun bir toplum için ne denli önemli olduğunu yineler sürekli. Demokrasilerde yanlış yapıldığında başımıza diktatörlerin geleceğini anımsatır. Türkiye için verdiği yargı da gerçeği yansıtır: ”Türkiye çok kötü şeylerin olduğu bir bi’ şey olmaz cumhuriyetidir” (s.23). O, Atatürk Cumhuriyetine sahip çıkılmasını ister. Cumhuriyet’in bugün sahipsiz kaldığını vurgular. Diktatörlük konusunda halkını uyarmak gereğini duyar:”…Halk tapınmacılığı diktatör tapınmacılığını getiriyor. Demokrasi bu yüzden özerk birey düşüncesine bağlıdır. Özerk bireyin seçemediği yerde yapılan her seçim antidemokratiktir” (s.42). Yazar, günümüz sorunlarıyla içli dışlı olup toplumu uyarma görevini yapar: ” Yargıcı soytarıya çevirirseniz, ülke harabeye döner” (s.61). Yaşadıklarımızdan ders almamız gerektiği açık değil mi bu sözlerde?

            Ökçesiz’in hukuk konusunda o denli çok sözü var ki kimi sözlerini yinelemekten kurtulamadığını gözleriz. Diğer yandan gözden kaçan yinelemeler olduğunu ikinci kez basıldığını görürüz. Sayfa 146’daki iki dizenin sayfa 150’de aynısını görürüz: ”Herkes birbirine uğrak/ Son durak yalnızlık” (s.150). Sayfa 163’teki şu dizeler de sayfa 168’de yinelenir: “Yine geçtin aklımdan/ Selamsız sabahsız/ Bre insafsız/ İnsan bir hatır sormaz mı?” (s.168). Sayfa 194 ile 196’da da yinelemeler vardır.

            Şiirler ve Şiirsiler

       Ökçesiz’in şiirleri, şiirsileri de düşündürücüdür. “Duyarsan/ Sessizliğin bile/ Bir gürültüsü vardır” der sözgelimi (s.11). “Bir fotoğraf/ Eskidikçe/ Yanar/ Alev alev/ Ellerine dökülür külleri…” (s.19) gibi ses ve anlam yönüyle etkileyici bir söyleyişi olduğunu gözleriz. Bir örnek daha: “Giden bakışından bilinir/ Bir cam kırılır içinde/ Çıt diye/ Bir sen duyarsın bir giden” (s.33). Kimi kez güldürücü, kimi kez düşündürücü dizelerle halk ozanlarımızı anımsatır bize: “Kuş uçtuğunu bilmez/ Balık yüzdüğünü/ Ağaç büyüdüğünü/ Sen kendini bilmezsin” (s.80).

       Yazar, ozan, hukukçu Hayrettin Ökçesiz, Frankfurt Deyişleri’nde az sözle çok şey anlatır. Kimi kez insanı etkileyen dizelerle duygulandırır, kimi kez düşündürür.

 

(*) Frankfurt Deyişleri-Hayrettin Ökçesiz, Özdeyiş-Şiir, Kanguru Yayınları, Nisan 2018, 208 s.

(Tmolos Edebiyat, İzmir-Ödemiş, Eylül-Ekim 2018)

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.