Yukarı Çık

M. Kemal

11 Ekim 2018 Perşembe 10:47:48
7354 kez okundu.

Yazımın başlığının neden böyle olduğunu merak ediyorsanız! Müsaadenizle anlatayım:

Bu, Sözcü Gazetesinin değerli Yazarı YılmazÖzdil’in son kitabının kapak resmi olup, önce Allah’ın izniyle arkadaşlarıyla birlikte birçok mücadeleden sonra yedi düvele diz çöktüren, yendiği hasımları tarafından takdir edilen, dünyaya gelmiş geçmiş en saygın liderler arasında yer alan, bu vatanı kurtaran ve cumhuriyeti bizlere armağan eden T.C.’nin ilk Reis-i Cumhur’u Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıdır.

Geçen hafta İstanbul’daydım. Bir AVM süper marketinde dolaşırken, Özdil’in kitabının satıldığı standı gördüm. Birini kendime diğerini torunuma hediye olsun diye almak için standa gittim.

Bu esnada, muhtemelen lise öğrencisi olduklarını zannettiğim başları açık iki genç kızın kitabı ellerine almış sayfalarını karıştırarak bir birlerine “Yılmaz Özdil kim?” diye sorduklarını işittim.

Kızlara dönerek: “Yılmaz Özdil çağdaş, aydın, yurtsever bir insan olup Sözcü Gazetesi’nin makale yazarıdır” diye cevap verdim. Akabinde kızlardan birinin “Annem bize bu kitabı okutmaz, kızar.” diyerek kitabı standa bıraktığına şahit oldum.

Diğeri de onun gibi yapınca dayanamadım. “Gençler, siz bu kitabı okuyup Atatürk’ü tanımalısınız. Onun Türk Gençliğine ve Türk Kadınına verdiği önem ve değeri öğrenip kavramalısınız. Ayrıca ATA’mızın vatanı ve cumhuriyeti koruma görevini siz gençlere verdiğini, sizlerin de bu kutsal görevi daha ilkokul sıralarında sesiniz titreyerek, yüreğiniz çarparak yasaklanan andımızı okuyarak kabul ettiğinizi unutmayınız! Vakit, verilen sözü tutma AHDE-VEFA edilen yemine Sadakat zamanıdır. Takdir edersinizki ziyadesiyle erdem ve edep yüklü bu iki kavramın gerek dinimiz açısından gerekse toplumsal yaşantımız açısından önemi büyüktür” dedim. Kızlar teşekkür edip, kitabı almadan gittiler. İçim burkuldu, çok üzüldüm.

Kitap gerçekten Usta Gazeteci Uğur Dündar’ın övdüğü kadar yalın ve akıcı. İnsan okuyup da bitirmek istiyor. Teşekkürler Özdil. Kafana, dilene, eline sağlık!

Sonuç olarak bu eseri herkes okumalı, mahalle baskısı ve mali nedenlerle alamayanlara da okutmalıdır.  Ben bu amaçla 10 adet sipariş ettim. Keşan ADD’ye hediye edeceğim. Sizler de ‘Bir kendime, bir tane de alamayanlara’ sloganıyla  beni takip etmek ister misiniz? Saygılarımla

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.