Yukarı Çık

YAKIN GELECEKTE NELER OLACAK

2 Kasım 2018 Cuma 13:09:47
151 kez okundu.

İran yaptırımları 06 Ağustos saat 19 .00de başladı. Bu şu anda 1. Etap yaptırımlar. 2.etap ise Kasımdabaşlayacak. Yandık ki ne yandık. İran petrolünün yarısını Çin ve Hindistan % 25 ini Avrupa kullanıyor. Petrol ihtiyacımızın  % 30 unuİran’dan alıyoruz. Dünyanın süper gücü ABD başkanı Donald Trumpseçim öncesi ülkesine verdiği sözleri şiddet ve baskı ile uyguluyor. Ülkesindekiiç ticareti geliştirmek adına ithalatta koyduğu kotalar ve gümrük vergileri ile Çin e ders vermek istiyor.

Gelelim 2. etaba. 5Kasımdan itibaren İran’dan petrol alanlar mercek altına alınacak. Yani ABD’nin gözü üstümüzde. Kasım ayından itibaren İrandan petrol alan ülkelere ambargo uygulanacak. Bilkent Üniv. enerji profesörü Necdet Pamir geçen yıl Haziran ayında Zarrab ve Zencani gibi isimler üzerinden yapılan altın ticareti ya da trampa gibi yöntemlerin bu defa başarılı olması zor görünmektedir,  herhangi birTürk firmasınınİrandan petrol aldığı saptanırsa , yaptırımlar gündeme gelecektirdemişti. Biz kural dinlemeyiz. Aç gözlü birkaç iş adamı bunu ihlal etmeye kalkarsa vallahi yanarız.

Sultan Abdülhamit in bile elektrikleçalışan  otomobile  bindiğini düşünürsek neden bu gün hala neden petrole muhtacız sorusu aklımdan hiç çıkmıyor. Californiya /ABD de elektrikli araçların sessiz ve ekonomik olması sebebi ile halkın talebi karşısında leasingi yani finansal kiralama yöntemi ile verilip , mülkiyet devri yapılmadığından geri toplanarak presler altında  ezilerek küçük parçalara ayrılmasını üzüntü ile izlememişmiydik. İzledik izlemesine de küresel güçler ne isterlerse o oluyor maalesef.

Gelelim tekrar yaptırımlar konusuna. Dünyada uranyum zenginleştirilmesi  Arjantin,Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Hollanda, Pakistan, Güney Afrika, İngiltere, ABD, Rusya, da yapılmakta olup bu işi ticari olarak Fransa, Japonya, ABD, İngiltere. Almanya ve Rusya yapmaktadır. Zavallı   İran bu konuda 30 – 40 yıldır zaten ilerleme kaydedemediki .Zaten kendi petrolünü bile rafine edemiyor. Demekki ortada bana göre bir nükleer tehdit yok. Sadece ekonomik ve siyasi konular bu gibi gerekçelerle kamufle edilerek önümüze sunuluyor.

Biz kendimize bakalım ne yapacağız. Zamlar kaçınılmaz olacak bu belli.  Bu işten en çok İran , Çin, Avrupa , Türkiye zarar görecek,  Rusya  karlı çıkacak . Çin enerjisini Rusya danalacak. Biz de doğal olarak Rusya ya  daha çok yakınlaşmak zorunda kalacağız velhasıl. Etimizin bir kısmını i bile Rusya dan alacağız mecburen.

Keşke elimiz daha geniş olabilseydi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.