Yukarı Çık

ADALET VE EHLİYET

5 Kasım 2018 Pazartesi 12:05:34
93 kez okundu.

Nisa Suresi 58. ayetinin ilk cümlesi: "Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman, adaletle hükmetmenizi emreder" dir.

   Uzun süredir okuduğum Kur'an Meali'nde, ayetin indirilmesine sebep olan olay da anlatılmıştır. Müslüman ordusu, (sanırım 630' da,) Mekke' yi fethetmişti. Kabe' nin bakıcısı Osman, Kabe kapısını kilitleyip dama çıkmış ve anahtarı vermeyi reddetmişti. Hz. Ali, anahtarı zorla alıp Kabe'yi açmıştı. İçeride iki rekat namaz kılan Hz. Muhammed dışarı çıkmıştı. Amcası Hamza, " anahtarı ve şerefli  bir görev olan bakıcılığını, kendisine vermesini istedi. İşte bu münasebetle, yukarıdaki ayet nazil oldu. 

   Efendimiz, Hz. Ali' ye, anahtarı eski vazifeliye vermesini ve ondan özür dilemesini emretti.Bu olay, Osman' ın Müslüman olmasına sebep teşkil etmiştir." (1)

   Şimdi, bu iktidar döneminde, tayinlerde ehliyete ne nispette dikkat edildiğine bakalım. Sözü uzatmadan. Son bakan tayinlerinde, işinin uzmanı olup Batılı finans çevrelerinde güven yaratmış olan Mehmet Şimşek yerine, damat Berat Albayrak getirilmiştir...

   Şunu da unutmayın. 24 Haziran seçimlerinde, ülkenin iş ve kültür merkezi olan İstanbul’un halkı, oyunu,  şehrine " ihanet ettiğini" ilan eden muhtereme vermiştir... Yazımı, daha önceki bir yazımda bahsettiğim "İslamiyet karnesi" den birkaç cümleyle bitireceğim.

   208 ülkede, İslamin temel dört değerinin uygulamadaki yeri konusunda yapılan bir araştırmada bir İslamilik karnesi düzenlenmiştir. İslamilik listesinin ilk sıralarında, hiçbir İslam ülkesi yoktur. İlk üç sırada İrlanda, Lüksemburg ve Yeni Zelanda yer almıştır.Endekste, Türkiye 101' inci, Suudi Arabistan 131' inci, İran 163' üncü sıradadır.

    Prof. Yaşar Nuri Öztürk, bir kitabında, İslamiyet esaslarının, Avrupa' da, bizden çok daha iyi uygulandığını belirtmiştir.

   1. Kur' an' ı Kerim ve Açıklamalı Meali, hazırlayanlar 6 akademisyen, 1993, Ankara 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.