Yukarı Çık

T.C.

6 Aralık 2018 Perşembe 12:11:14
76 kez okundu.

Başlıktaki T.C . Türkiye Cumhuriyeti’nin kısa yazılmış şeklidir. Bu T.C.  harflerden ibaret değildir. Düşmanlar tarafından işgal altında bulunan Türk Vatanı Atatürk önderliğinde verilen kurtuluş savaşlarından  sonra özgürlüğe kavuşmuş ve bugünkü sınırları çizilmiştir.  28  Ekim 1923’te “Yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz” diyen Atatürk, milletine 364 sayılı kararla Cumhuriyeti ilan etmiştir. O nedenle T.C .ye harfler gözüyle bakılmamalıdır. O hazır bulduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Siyasi Partiler tarafından tartışılması gereksiz olduğu kadar da hazindir. T.C.nin kalması yönünde İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM’ne verdiği önergede T.C. ibaresinin ne amaçla kaldırıldığını, kaldırılması için kimler tarafından talimat verildiğini ve T.C.nin kaldırıldığı yerlere konulmasının düşünülüp düşünülmediğini sordu.  Yapılan oylamada, CHP ”Evet” oyu ile İyi Parti’yi destekledi. MHP ile HDP ”Çekimser” yönünde oy kullandılar. Önerge AKP’nin oyları ile reddedildi…  T.C. nin, yani Türkiye Cumhuriyeti simgesinin kaldırılması isteniyorsa acaba  yerine ne konulacak?. Oylama üzücüdür ve hazindir.

Atatürk, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat “T.C” Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” dememiş miydi?

HDP’yi bilemem ama, MHP de Demokratik lâik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonsuza kadar yaşamasını istemiyor muydu?!..          

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.