Yukarı Çık

BREXİT-İNGİLTERE

11 Aralık 2018 Salı 12:43:12
1727 kez okundu.

İngiltere kararını verdi. Avrupa Birliğinden ayrılıyor.Halkoylamasında %52 bu yönde oy kullandı.Uygulamaya Mart 2019 da geçilecek.Bu çıkışınİngiltere ye  bedeli 39milyar sterlin  para cezası.

 Yani ne oluyor da buna gerek görüldü. İşin özü İngiliz  kibri mi ? hani dünyanın güneş batmayan ülkesi falan egoları mı vallahi merakettim . Dedim ki ben bu işin aslını bir ingilizden öğreneyim bakalım ne diyor. İlgili kişi Alexander Betts adında İngiliz bir sosyal bilimci. Yüzyüze görüşmedim canım sadece TED konuşmasını Türkçe çevrisi ile dinledim. Adam sosyal medyanın gücünü bir kez daha ortaya koydu yani. Konuözünde göçmenlik korkusu. Komşumuz Bulgarlar Avrupa Birliği ne girince akın akın  özellikle İngiltere ye gitmişlerdi. Bir bildikleri vardı herhalde. Şimdiki halde İngiliz vatandaşları gittiği ülkede kalabilecek ,İngiltere’ ye gelmiş olanlarda  kalmaya devam edecek.

Gelelim para cezasına . Az para değil. Şaka gibi oldu İngilizler için. Pek de beklenmiyordu herhalde Sonuçları görünce gençler yaşlıları suçladı, ama sonucuoy kullanmayan gençler belirledi. Oy kullanan küçük bir genç kitleside  zaten çıkış için kullanmış. Yani ülke yarı yarıya küreselleşmeyi kabullenenler ve küreselleşmeden korkanlar şeklinde ikiye bölünmüş. Bir de benim için çok ilginç olan bu % 50 nin kuzey ve güney İngiltere olarak bizdeki evet-hayırcılar gibi ikiye bölünmesi.Bu da eğitim,gelir farklılıkları gibi etmenlerle açıklanabilir. Ortada bir şaşkınlık hali var. Bu arada konuyu  referanduma soktu diye başbakana kızanlar bile var. Kafalar karışık. Başbakan bile istifa etme ihtiyacı duydu.

Benim sevdiğim bir laf var. Ya sevdiğini al, ya da aldığını sev. Bundan sonra İngiliz gençlerinin politik konularda daha katılımcı olacakları ,  yüklü bir ceza ödeyecekleri ve de kısmen daha küçülecekleri  bir gerçek. Yani ego pekiyi bir şey değilmiş meğer.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.