Yukarı Çık

BERLİN ve LİMAN

18 Aralık 2018 Salı 12:03:38
127 kez okundu.

Dayım Kayaturan ile ara sıra küçük İstanbul (Kottbusser Tor) denilen semtte "Liman" isimli bir cafede buluşuyoruz. Nezih bir yer olan mekânın işletmecisi Trabzonlu bir arkadaş.

Bu akşam yine 87 yaşındaki dayımı aynı mekânda ve aynı masada buldum. 50 yıldan beri Berlin de arkadaşlık yaptığı 83 yaşında ki Hayri amca ile beraberdi. Dayım rakı, Hayri amca ise viski içiyordu. İki yaşlı delikanlıyla selamlaşıp ellerini öptükten sonra masalarına oturdum.

Yan tarafta iki masa birleştirilmiş yedi kişi içkilerini içiyorlar. Bu masada oturanların en genci elli yaşlarında en yaşlısı ise 82 yaşındaki Metin beydi. Metin bey 99 Yalova depreminde kaybettiğimiz rahmetli bestekâr Ziya Taşkent ile yakın arkadaşlık yapmış biri. Türk sanat müziğinden, benim kuşağımın çok iyi bildiği şarkıları öyle güzel okuyor ki; Kırmızı gülün adı var, Vardar ovası ve Eski dostlar şarkıları halâ kulaklarımda. Türkiyenin çeşitli şehirlerinden gelmiş, uzun yıllardan beri Berlin de olan bu masa sakinleri hepsi görgülü kültürlü insanlar. Bir bey "Ben Orhan Veli Kanık, Velinin oğlu" şiiriyle ilk şiirini okumaya başladı. Daha sonra Nazım Hikmet'ten okudu. Bir iki şarkı söyleniyor, araya güzel bir şiir sokuluyor.

Tanrım, bu gece ne güzel bir masaya ve ne güzel insanlara rastladım. Ben çeşitli masalarda oturmuş biriyim. Beyefendilerle olduğu kadar kabadayı masalarında da oturdum. Serserilerle oturduğum kadar görgülü kültürlü insanlarla da oturdum. Zenginlerin masalarından başka leblebiyle en ucuz şarabı içen fakirlerle de oturdum ama böyle güzel bir masaya ilk defa rastladım.

Masada bir ara daldım, kendi kendime "işte benim ülkemin insanları bu. Doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi burada hep birlikte şarkılar söylüyor şiirler okuyorlar.

Bizim insanlarımızın arasına çıkarcılar, yıkıcılar girmediği zaman dünyanın en güzel birlikteliğini oluşturuyorlar. Samimiyet, sıcakkanlılık ve paylaşımcılık bizim insanımızın en önemli özelliği.

Benim bu akşam gördüklerim ve yaşadıklarım memleketimin gerçekleri. Günümüzde her ne kadar çeşitli ayrımcılıklar körükleniyor olsada, Türkiye Cumhuriyetinin çeşitli halkları birleştirip yarattığı milletin güzelliklerini bozmaya kimsenin güçü yetmeyecektir.

Gençlere örnek olması gereken bu samimi dostlukların çoğalmasını ve devamını diliyorum.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.