Yukarı Çık

NARDUGAN

22 Aralık 2018 Cumartesi 12:17:51
509 kez okundu.

21 Aralıkta en uzun geceyi yaşayacağız ve ertesi gün bir yıl bitecek ve yeni bir yıl başlayacak. Gündönümü...

Orta Asyadaki eski Türkler bu güne NADURGAN diyorlar. Büyük bir akça çam ağacına çeşitli çabutlar bağlayarak, geçen yıl için Tengriye teşekkür, gelecek yıl için de dileklerde bulunuyorlar.

Bu bayram zamanla Avrupaya gelip 24 Aralıkta NOEL (weinacht) ve 6 Aralıkta NİKOLAS ismiyle kutlanır olmuş. Çokta iyi olmuş...

Bizim hacı şimdi köyünde veya kasabasının mahalle kahvesinde oturmuş "yılbaşı gavur işidir, kutlayan günaha girer" diyor.

Abe saf hacı, sen yılbaşıyla noeli ayıramazken dini nereden öğrendin. Sakalı bırakmışsın, sırtında cübbe, elinde tespih çekersin ya, cennette hurileri kapacağını zannedersin. Abe maymun iştahlı, mahalle kahvesinden çık Nişantaşına doğru git de gör cenneti ve hurileri. Gör de, yolsunlar senin saçını sakalını da bir daha cennnet ve huri kelimelerini ağzına alırken 72 sefer salavat getiresin.

Bir de "noel" deyince içki aklına gelenler var. Adama "selamün aleyküm" diyorsun; kızıyor, "bana Arapça selam verme, merhaba de" diyor. Aydın abi haklısın ama Arapça öyle ruhumuza işlemiş ki atmamız mümkün değil. "Merhaba"nın da Arapça olduğunu bir öğrensen artık.

Aslında bu işlerin özünde Türk ve Türkçe düşmanlığından başka bir şey yok. Avrupalı Türk bayramını almış, kendine bayram edinip adam gibi kutluyor. Bizimkiler de Araplara benzemek için suratlarını kömür ziftiyle boyuyorlar.

Avrupalı avrupalı gibi, Arap arap gibi yaşıyor. Biz ise özümüzden uzaklaşmış ve neye benzediğimizi bilmeden yaşıyoruz.

NARDUGAN bayramınız kutlu olsun.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.