Yukarı Çık

ÇANAKKALE İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN KAHRAMANLARI(5)

5 Ocak 2019 Cumartesi 11:10:01
1047 kez okundu.

Börekçizade Rifat Efendi

İstiklâl savaşı kahramanlarındandır. Şeyhülislam Dürrizade Abdullah, Mustafa Kemal Paşa hakkında fetva hazırladı. Fetvada Mustafa Kemal’in, padişahın sadık tebaasını yalanlarla aldattığını, dinin emirlerine aykırı olarak maddi çıkar sağladığını, öldürülmesinin meşru ve farz olduğunu, Halife Vahdettin etrafında toplanıp Mustafa Kemal ile savaşmanın vacip olduğu anlatılıyordu.Kuva-i Milliye’ye karşı cihat ilan edilmişti.

Bu fetva çoğaltılmış, Yunan ve İngiliz uçakları tarafından Anadolu şehirlerine atılmıştı.

Bu idam fetvasına, Ankara Müftüsü Börekçizade Rifat Efendi başkanlığındaki 21 kişilik din heyeti tarafından, Anadolu Fetvası adında karşı bir fetva hazırlandı.

Anadolu Fetvasında Halifelik Makamı işgal altındadır, ülkede İngiliz kanunları tatbik edilmektedir. İzmir, Adana, Antep, Maraş işgal altındadır. Düşman tarafını tutanlar en büyük günahı işlemiş olurlar. Düşmana karşı açılan savaşta ölenler şehit, kalanlar gazi olur deniyordu.

Dinen de doğru olan Börekçizade başkanlığındaki heyetin hazırladığı Anadolu Fetvasıydı. Türkiye’nin büyük bölümü işgal altındaydı. Türk halkının can ve mal güvenliği kalmamıştı, genç kadın ve kızlarımızın ırz güvenliği de yoktu. Fatma Seher hanımı anlatırken Rum çetecilerin kadınlarımızın ırzına da tecavüz ettiklerini okuyucularımız herhalde anlamışlardır.

Mustafa Kemal Paşa ve etrafındaki ona inananlar vatanı parçalanmaktan ve istiladan kurtarmak, Sevr Anlaşmasını hükümsüz kılmak için savaşıyorlardı.

Vatanın istila altında olduğunu İstanbul da biliyordu, fetvayı hazırlayan Şeyhülislam Dürrizade Abdullah da. Yunan işgaline uğrayan yerlerde halkın sıkıntısını kulak vermeleri gerekirdi. Ama onlara göre İttihatçılar Türkçü’ydü. Türk’ü öne çıkarıyorlardı. Dinsizdiler, Türklükten nefret ediyorlardı. Hatta şeyhülislamlardan biri o kadar ileri gitti ki tövbe ederek Türklükten istifa etti.

Bu gün de “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen var. Bu söz de Atatürk düşmanlığı sebebiyle söylenmiştir.

Birinci Cihan Savaşı başlamadan önce İngilizler Ruslarla anlaşma yapmışlardı. Bu anlaşma hükümlerine göre İstanbul ve Midye - Enez hattına kadar Trakya toprakları Ruslara bırakılacaktı. İtilaf devletlerinin Çanakkale’ye saldırmalarının sebepleri buydu. İtilaf devletleri donanmaları Çanakkale’yi geçemedi.

İstanbul’a karadan ulaşmak istediler, karada da karşılarına Mustafa Kemal çıktı. Tam zamanında yaptığı müdahaleler ile savaşın seyrini değiştirdi. İtilaf devletleri mağlup olarak Çanakkale’den çekildiler.

İstanbul’da bu zafer üzerine bir caddeye Halaskârgazi Caddesi adı verildi.

İstiklâl Savaşı kaybedilseydi İstanbul’u bize bırakmazlardı. Batı Anadolu toprakları da elimizden çıkardı.

Atatürk İstanbul’un iki defa kurtarıcısıdır. Bu sebeple “Keşke Yunan kazansaydı” sözünün hiçbir kıymeti yoktur, ayrıca bu söz milleti incitir. İlgililerin bu sözü düşünmeleri ve değerlendirmeleri gerekir.

Börekçizade Rifat Efendi Ankara’da sevilen itibarlı bir şahsiyetti. TBMM Hükümetinin ilk kurulduğu günlerde Şeyhülislam Dürrizade Abdullah yazdığı, Yunan ve İngiliz uçaklarıyla şehirlere dağıtılan fetvalardan etkilenenler olmuştu. Ayrıca Kuvva-i milliye karşıtları da çoktu. Bu sebeple yer yer ayaklanmalar başladı. Ankara’nın yakın ilçelerinden Beypazarı da karışmış, hükümet aleyhine ayaklanma olmuştu. Börekçizade Rifat Efendi Beypazarı’na gitti, halkla konuştu, isyancıları yatıştırdı.

Atatürk’ün ikamet etmesi için Çankaya Köşkü satın alınacaktı. Köşkü alacak para yoktu. Burada Börekçizade devreye girdi, halktan para topladı, Çankaya Köşkü ordu adına satın alındı.

Cumhuriyet kurulduktan sonra Börekçizade Rifat Efendi Cumhuriyetimizin ilk Diyanet İşleri Başkanı oldu.

Çanakkale ve İstiklâl Savaşlarında kahramanca savaşan, savaş sonunda teklif edilen milletvekilliğini kabul etmeyen kendisine TBMM tarafından bağlanan 1.500 Türk Lirasını Kızılay’a bağışlayan Tophaneli Cambaz Mehmet,

İstiklâl savaşında Mustafa Kemal’den görev isteyen, kurduğu kadınlardan ve erkeklerden oluşan milisleriyle İzmit ve çevresinde Rum çetecilerine kök söktüren İnönü ve Sakarya savaşlarına ve Büyük taarruza katılan, savaştan sonra kendisine TBMM tarafından bağlanan maaşı Kızılay’a bağışlayan Fatma Seher Hanım,

Yunan orduları Sakarya nehrinin doğusuna geçtiği, top seslerinin Ankara’dan duyulduğu o netameli günlerde yaptığı konuşma ile meclisin Kayseri’ye taşınmasını engelleyen Diyap Ağa,

İlmiyle, kuvvetli şahsiyetiyle Mustafa Kemal Paşanın arkasında duran. Şeyhülislam Dürrizade Abdullah’ın İslam Dini hükümleriyle hiç uyuşmayan, Mustafa Kemal Paşanın katlini vacip gören, Yunan ve İngiliz uçaklarıyla Anadolu şehirlerine atılan fetvasına karşı; 21 kişilik din heyeti ile İslam’ın hükümlerine uygun Anadolu fetvasını hazırlayan, Vatanı kurtarmak için savaşanların şehit, kalanların gazi olacağını söyleyen Börekçizade Rifat Efendi,

Türk Milletinin rol model kahramanlarındandır.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.