Yukarı Çık

SES

17 Ocak 2019 Perşembe 14:38:08
92 kez okundu.

Yine Berlin Tiyatrom'dayım.

Berlin de misafir sayılırım. Fırsat buldukça tiyatro ve çeşitli konularda ki konferanslara katılıyorum. Gittiğim yerlerde salonlar dolu oluyor. Türk asıllı Berlinlilerin kültür ve sanata olan ilgileri beni mutlu ediyor. Ayrıca, Türkiyede ki tiyatrolar tükeniş çığlıkları atarken burada ki Türk iş adamlarının sanat ve kültür programlarına sponsor olmaları da teşekkürü hak ediyor.

Oyun başlamadan yerimi bulup oturduğumda çeşitli medya kameramanları fotaraf çekiyorlardı. Yanıma yaklaşan fotarafçılardan birinin yeleğinde "ses" yazıyordu. Sonradan magazin ve haber dergisi olduğunu öğrendiğim derginin kameremanına ne tür yayın yaptıklarını sorduğumda hemen arkamda yanında bir bayanla birlikte oturan genç bir bey derginin sahibi olduğunu söyledi. Tesadüfe bakın, sorumun gerçek muhatabı arkamda oturuyormuş.

Yüzü nurlu, pırıl pırıl gözleriyle etrafına pozitif enerji yayan beyle selamlaştık, hatırlaştık, tanıştık. Ahmet bey dergi hakkında biraz bilgi ve incelemem için bir dergi verdi. Bu arada oyun başlamak üzere olduğundan sohbeti bırakıp sahneye döndüm.

"Kaçamak ya da kaçamamak" adlı komedi oyunu harika. Levent Kırca'dan kavuğunu almış olan Ahmet Çevik ve diğer dört oyuncuyla birlikte biz seyircileri güldürürken birazda düşündürdü. Bol bol gülerek şifa bulduğumuz ve doktorlara taşınmamıza gerek bırakmadıkları için hepsine teşekkür ediyorum.

Düşünüyorum da, keşke benim ülkemde de her mahallede Cami, Kilise, merdiven altı mescitler ve merdiven altı Kiliseler olacağına hiç olmazsa her kasabada bir tiyatro olsaydı. Yanlış anlaşılmasın, ibadethanelere karşı değilim, sadece ihtiyaç fazlasının, 100 nüfuslu köye üç Cami yapılmasını gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Tiyatro, 1879 Fransız devriminden sonra Fransanın en önemli eğlence, sanat ve eğitim kaynağı olmuş. O yıllardan beri devlet ve özel tiyatroların hepsini devlet desteklemektedir. Bir yetkiliye hızlı gelişmelerinin sebebi sorulduğunda "biz okullardan önce tiyatrolar kurduk" cevabını vermiş. Biz de ise sanat ve sanatçılar üvey evlattan daha kötü duruma düşmüştür.

Sanatın kıymetini bilenler, sanatçıyı her zaman ayakta alkışlar.

Sevgiyle kalın

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.