Yukarı Çık

DİYOJEN (2)

17 Ocak 2019 Perşembe 14:38:55
107 kez okundu.

Kinist Yunanca köpek-gibi anlamına geliyor. Diyojen’e de herkes köpek diyordu ki ona böyle denmesi onu mutlu ediyordu. Bir köpek medeniyeti umursamadan, doğaya uygun ve hiç kimseyi kafasına takmadan rahatça yaşıyor ve kimin düşman, kimin dost olduğunu anlayabiliyordu. Diyojen de aynı şekilde, bir köpek gibi, sokakta istediği gibi dolaşıyor, karnı acıktığı yerde yemek yiyor ve kimseyi umursamıyordu. Hiç kimsenin onayını almak veya beğenisini ya da nefretini kazanmak onun için önemli değildi. Bütün bunların yanında Diyojen tarihte “Ben Dünyalıyım” diyen ilk insandı.

Felsefe tarihinde rakipsiz bir zeka, espiri anlayışı ve hazır cevaplılıkla Diyojen herkesi ayar ediyordu. Bir gün çok dar sokaktan geçerken karşısına çok şık giyimli, boynu mücevherlerle dolu oldukça zengin bir adam çıktı. Yol dar olduğu için ikisinin aynı anda geçmesi mümkün değildi ve birinin kenara çekilmesi gerekiyordu. Adam üstsüz, başsız, perişan haldeki Diyojen’e baktı ve “Ben beş para etmez bir serseriye yol vermem” diye bağırdı. Bunun üzerine Diyojen “Ben veririm” dedi ve kenara çekildi.

Annesi fahişe olduğu için kendisiyle dalga geçen bir gruba taş atan ufak bir çocuğa “Dikkat et de babana gelmesin” demişti. Plato insanı “iki ayak üstünde yürüyen kılsız bir hayvan” olarak tanımladığında Plato’nun okuluna tüyleri yolunmuş bir tavuk bıraktı ve üstünde “İşte insanın Plato” yazıyordu. Bunun üzerine Plato tanıma “geniş tırnaklı” ifadesini ekledi.

O sıradan, hiçbir şeyi merak etmeyen, sorgulamayan ve günü birlik yaşayan insanları öylesine küçümsüyor ve nefret ediyordu ki gündüz vakti elinde mumla Corinth sokaklarında dolaşıyor ve merakla ne yaptığını soranlara “Adam arıyorum! Adam!” diye cevap veriyordu. Diyojen MÖ 323’de İskender’in öldüğü gün yaşamını kaybetti. Corinth’de mezarının başına bir köpek heykeli dikildi. Aynı şekilde Sinop’ta da adına bir heykel dikildi. Ölümünden tam 1500 sene sonra aynı topraklarda yaşamış bir başka büyük düşünür, Mevlana, beyitlerinde ondan şöyle bahsedecekti:

“Dün şeyh, şehrin çevresinde, elinde bir mum dönüp duruyor,
Şeytandan devden usandım; insan istiyorum, insan diyordu..
Biz de çok aradık dediler, bulunmuyor.
Dedi ki: O bulunmuyor dediğiniz yok mu, işte onu istiyorum ben”
(Divan-ı Kebir Beyit 2462-2463)

Efendim, son günlerde; devlet katmanlarından sık sık şu sözleri duyar olduk: “Bazıları, ağacı ve ormanı yok ediyor ve gözleri doymayan bu kişiler, yan yapılar yapmak yerine dikey yapılar yapıyor. Biz buna karşıyız!”

Bu sözleri duyan bizlerin içinden de; elimizde Diyojen’in feneri olduğu halde gezmek gelirken, bu durumumuzu soranlara da; şunu söylemek istiyoruz: “Yahu; tüm bu yapılanlara kim izin verdi. Onları arıyoruz!.”

10.01.2019 Hilmi dinçer

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.