Yukarı Çık

AĞRI DAĞI ZİYARETİ

17 Ocak 2019 Perşembe 14:40:15
307 kez okundu.

İngiliz bayan Fergusson, rehberi bayan Logan ile birlikte, 1839 ilkbaharında yola çıkmıştı. İstanbul-Trabzon-Erzurum üzerinden, Ağrı' ya geldiler. Kürt rehber eşliğinde, Ağrı Dağı eteğindeki Arghuri Köyü' ne uğradılar. Burası, Nuh' un, Tufandan sonra üzüm asması dikip bağ yetiştirdiği yerdi.Köyün kenarındaki Aziz James Manastırı'  nı ziyaret ettiler. Sempatik papaz, onları, odasına davet etti. Ama Fergusson, hizmetkarın sunduğu şarabı içmeyi reddetti. Ona göre şarap içmek, Nuh' un dağında büyük günahtı.

Ertesi gün, Kürt rehber eşliğinde, atların sırtında dağa tırmanmaya başladılar. Derin vadilerden, çorak bir araziden geçtiler.Yeşillik bir yaylada, göçer çadırlarına uğradılar. İri yarı bir adam, onlara ayran ikram etti.

Dağın "son yamacında, atlarını bir dikenli ağaca bağladılar" ve yürümeye başladılar. Akşama doğru, " kayalık bir çıkıntıda, dinlendiler." Bu sırada, şiddetli bir gümbürtü duydular. Dürbünle aşağıya doğru bakınca, sabahleyin ayrıldıkları köyün ve manastırın, depremle yıkılmış olduğunu gördüler. Fergusson memnundu. "Depremzede kalmayacak. Bu cezanın, başlarına geleceğini bilmeliydiler" dedi. Bu "Kutsal dağda, küçük bir günah bile, büyük günah sayılır" dedi. Köy ve manastır, şarap içmenin cezasını görmüştü.(1)

Hikaye, kökdendinci bir Hıristiyan inancının gırgıra alınmasıdır. Yoksa, Avrupa' da, su gibi şarap içilir.O dönemde, Osmanlı İmparatorluğu' nda da, gayrimüslimler eliyle, geniş çapta şarap üretilmekteydi. Öyle ki, yüzyılın sonlarında, İmparatorluğun başlıca ihraç ürünleri içinde şarap, önemli bir kalemdi.

 21. yüzyıla gelindiğinde, Yeni Türkiye' de şarap üretimi ve ihracatı, tam tersi bir seyir izlemiştir. Ekonomist Murat Muratoğlu, geçen yılki bir yazısında, bağcılık ve şarap ihracatı rakamları vermişti: Buna göre, şarap ihracatı yıllık geliri Fransa' da 15 milyar dolar, İtalya' da 8 milyar dolar idi.Bağ alanları yönünden, dünyanın ilk birkaç ülkesi içinde olan Türkiye' nin şarap ihracı geliri ise, sadece 12 milyon dolardı. Yuvarlak hesap 150 milyarlık ihracat geliri içinde, devede kulak bile değildi.

Aman sende! Enseyi karartmayın. Onların şarabı varsa, bizim de, işimizi havale edecek allahımız var!    

1. 10 1/2 Bölümde  Dünya Tarihi,Julian Barnes,çev.Armağan Anar, 1994,İst.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.