Yukarı Çık

BOYA

19 Ocak 2019 Cumartesi 11:59:03
323 kez okundu.

Alayım kızıma bir kutu boya

Boyasın kendini boydan boya

Boya şarkısına kendimi kaptırdım gidiyorum. Fakat benim anlatmak istediğim farklı bir boya: Sadece seçimde kullanılacak olan Parma boyası.

Rahmetli sinema oyuncusu Ali Şen, filmde köylülere borç para verirken ikinci kez gelmesin diye: “Bas barnanı” der, parmağını, önce ıstampaya sonra sonda A-4 kâğıdındaki listede bulunan adının üstüne bastırırdı…

Nerden nereye geldik. 2009 yerel seçimlerine kadar süren parmağa boya sürme işlemi 2010 genel seçimlerinde kaldırıldı. O zaman belki parmağımız boyandı diye kızıyorduk; ancak çok kişi bu işlemle mükerrer oyların önüne geçildiğini belki de bilmiyordu.

Seçime doğru yol alırken televizyon ve gazetelerde gördüğümüz seçim hileleri örnekleri şimdiden tedirginlik yaratmaktadır. İlk önce YSK’da görev süreleri uzatılanlarla başladı, sonrasında boş/metruk binalarda, hayvan ahırlarında, apartman katlarında, on bin nüfuslu yerde sekiz bin seçmen, akıl alır gibi değil.  Böyle olayların cereyan ettiği ülkede parmak boyasının kullanılması kaçınılmaz gözüküyor. Benim parmağımı boyaya batırın, isterse bir ay çıkmasın, yeter ki sağlıklı, güvenilir, şaibesiz bir seçim olsun. Sonradan söylenecek “ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇTİ” sözünü duymak istemiyoruz.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.