Yukarı Çık

GÜNDEME DÜŞENLER

21 Ocak 2019 Pazartesi 12:04:22
99 kez okundu.

Her gün ülke gündemine düşen bombalar, insanımızı ve toplumumuzu sarsmakta, ürkütmekte, korkutmakta. Dalgalar halinde gündeme giren tutuklamalar sürüyor. 

Son günlerin gündemine düşenler de az-buz değil

Bunlardan beklide en önemlisi Meclisteki yumruklaşmalar.Olayda ceketler çıkmış, parmaklar yaralanmış, küfürler havada uçuşmuş. Bu arada Salonun ortalarında yer alan çiçekler dal budak kopmuş ya da koparılmış.En çok da Çiçeklerin böyle bir olayın tanığı olmak zorunda kalması üzdü beni. Çünkü çiçekler şiddeti sevmez. Tek amaçları vardır; bulundukları yere barış ve güzellik taşımaktır. Çiçeklerine bile sahip çıkamayan bir ülke olma yaklaşımı canımı sıkıyor doğrusu,

Yumruklaşmalar oldu da ne değişti? Ya da ne değişebilirdi? Olumlu yönde değil ama olumsuza uzanan değişiklikler oldu sanırım.

Hele şu karşılıklı atışmalar… Hakarete (saygısızlığa ) varan bağrışmalar, küfürler.

Hangi açıdan bakarsak bakalım saygısızlığın daniskası, yani yakışıksız.

Meclisler yasa çıkarmak, ya da yasa yapmak için vardır. Çıkarılan yasaları yürütme görevi, hükümetin, kontrol görevi de yasamanındır. Bu üç erk birbirinin bütünleyicidir.

GATA olayı da gündeme düşmüştü bir zamanlar. bir z Ve yanlış-doğru birçok yaklaşıma neden oldu. Ancak oranın kuralları unutuldu. Kurallar doğrudur ya da yanlıştır, başka konu. Varsa, uyulması gerekir kanısındayım. Çünkü her kurumun kuralları vardır, olmalıdır.

Darbe savları da gündemin en önemli köşe taşlarından. Hemen hemen her gün bir yenisi gündeme düşmekte.Böyle durumlarda insan ne ve nasıl düşüneceğini şaşırıyor doğrusu. En iyisi sonuçları beklemek olmalıdır. İnançlar yeterli olmaz, böyle durumlarda. Çünkü bir bölüm insanımız akım derken, bir bölümü de tersini söyler.

Ortada bir de Anayasa değişikliği olayı var. Önce seçim sistemi, sonra baraj, daha sonra da parti içi demokrasi… Ne yazık ki parti başkanlari bunlara yanaşmıyor. Parlamento da olan partileri kastediyorum. Bu sistem çıkarlarına uygun düşse de halka ya da oy verenlere büyük haksızlık. Neden mi? Çünkü oy veren bir bölüm seçmenin oyları boşa gidiyor.  Önemli olan bu durum olmalı.

Bu,  görünen ve güncel olayların bir bölümü. Açlık sınırı, işsizlik ve yetersiz aylıklar, dış borçlar… Bunları unutmamak gerek… 

BİR BAŞKA BİR BEN

Bıldır

Kar incisi  öncesi

Yazınca açtı çiçekler

Doğanın yazım kurallarına uygun

Ve kulaklar çınçınladı

Tanrılar tanrısı Zeus’un

Duydum

Orpeus geçmiş TEM’den

Lirine nota yapmış  Türkçeyi

Türkçe açmış dağları ülkemin

Selam bırakmış Istıranca’lara

İnsanca yaşamın yüreğinden

Erguvanlar öyle söyledi lila

Öyle güldü güller günlerce

Yeniden okuyup yazıyorum

Yediden yetmişe  Türkiye

Şaşar bu işe  Zeus

Ve bana bakar  Olimpos’tan

Bir başka bir ben

N.T

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.