Yukarı Çık

ELEKTRİK DİREĞİNE BAĞLANAN İKİ ADAM

25 Ocak 2019 Cuma 11:49:58
317 kez okundu.

Aziz Nesin bahsetmiştir. İngiltere' nin bir şehrinde polis, gece vakti, sokak elektrik direğine bağlanmış bir adam görmüş. Adamın, Krallık Akademisi üyesi heykeltıraş Arnold Maching olduğunu olduğunu öğrenince, ellerini çözüp saygıyla eğilmiştir.

Karakola götürülen heykeltıraş ifadesinde, direğe, isteği üzerine, karısı tarafından bağlandığını söylemiştir. Bunu, belediyenin, sökülen eski elektrik direkleri yerine, şehrin "yollarına, yapılarına, anıtlarına" uymayan yeni direkler dikilmesini protesto etmek için yaptığını da.

Ünlü heykeltıraşın bu hareketi sonuç vermiş ve " şehrin havasına uygun" olan "eski elektrik direkleri, yerlerine konulmuştur."

Geçenlerde, bir büyükşehrimizdeki benzeri bir olayın haberini okudum. Polis, gece vakti, elektrik direğine bağlı bir adamı görmüş.karakola götürülen mimar Server Bülent, ifadesinde, karısının direğe bağladığını söyleyince, komiser ve polisler, kahkahayı basmışlar. Komiser, "Yahu, insan kendini, direğe bağlatır mı? Deli misin sen?" diye paylamış. Mimar Bülent, soruya cevaben, bunu, gökdelenlerin şehrin silüetini bozmasını protesto için yaptığını söylemez mi?

Komiser onu, "Sen ne karışıyorsun, belediye reisi misin?" diye paylamış. Sonra da, " Adli Tıb' ba müşahadeye" göndermiş. "BİR DELİ YAKALANDI" başlıklı haberin gerisini, aşağıya aynen aldım:

" Şehrin biçimsizliğinden gözlerinin rahatsız olduğunu iddia eden bir adam, geceyarısı, karısı eliyle elektrik direğine bağlanmıştır. Polisler tarafından yakalanan adam, Adli Tıb' da müşahade altında tutulduktan sonra, deli olduğu anlaşıldığından, akıl hastanesine yatırılmıştır."(1)

Haberi evde okudum. Eşim ve çocuklarım, "Bak, şehrin silüeti bozuldu diyen mimar, tımarhaneye tıkılmış. Sen de, zülfiyare dokunan yazılardan vazgeç. Vatan millet derken, başın derde girecek" dediler

Kıssadan hisse: Memleket sorunları üzerine okuyup yazmaktan yoruldum. Üstelik, "yağmur yağacak" denilmesine homurdananlar var. Bundan böyle, salt mizah ve polisiye kitapları okuyacağım. Arada bir de, yazarım...

1. Kazan Töreni, Aziz Nesin, 1960, İstanbul

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.