Yukarı Çık

SÜPER DEVLET

31 Ocak 2019 Perşembe 11:48:05
117 kez okundu.

Bu günlerde bir şey dikkatimi çekti.

Tanıdığım Afrikalılar kendi yerli dillerini unutmuş, çoğu Arapça, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

Afikalılar neden Arapça konuşuyor dersiniz?

Peygamberin ölümünden sonra İslamın yayılma döneminde, Araplar sömürdüğü ülkelere kendi dilini dayatarak insanları asimile etmiş. Bugün kendini Arap zanneden Mısır aslında kıptidir ve kendi dili vardır. Mısır gibi bir çok Afrika ülkesi aslını ve dilini unutmuştur. Yani Araplar eski emperyalistlerdir.

Süper devlet olabilmek için en az yüz yıl aralıksız üç kıtanın topraklarında hükümran olmalısınız. Buna göre tarihe bakacak olursak üç süper devlet görürüz.

Birincisi Roma imparatorluğu. Sonradan doğu Roma ve batı Roma olarak ikiye bölünmüş ve sonrasında yok olup gitmiştir. Fakat bugün bile dünyanın dört bir yanına hükmeden Hiristiyan katolik Vatikan devleti vardır. Doğu Roma (Bizans) ise Fener Ortadosk Rum Patrikhanesi olarak İstanbulda tekrar devletleşmeye çalışmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu ikinci süper devlettir. Avrupa, Asya ve Afrikada hükümran olmuştur fakat ne gariptir ki, hükmettiği ülkeleri asimile edememiştir, etmemiştir. Bazı milletleri soyup soğana çevirirken, Araplara peygamber soyu diyerek ayrıcalıklar tanırken gayri müslümlere de ayrıcalıklar vermiştir. Anadoluda ki Türk beyliklerini ise yıkıp yok etmiş ve Yavuz Sultan Selim zamanında da büyük bir Türkmen kıyımı yapmıştır. Türkçe baskın dil olmasına rahmen Arapça, Farsça, İbranice ve Türkçe karışımı bir Osmanlı dili yaratmaya çalışmıştır.

Dili olmayan bir devletin yaşaması mümkün müdür?

Osmanlı da yaşamamış ve en sonunda adaletsiz yönetimi ve hoyratlığıyla geriye kin ve nefret bırakarak yok olup gitmiştir.

Üçüncü süper devlet ise İngiliz Krallığıdır. Afrika da, Asya da ve Ortadoğu da sömürdüğü devletlere dilini dayatmış ve hala buraları üstü kapalı olarak sömürmektedir.

ABD dördüncü süper devlet olmaya adaydır. Üç kıtada yüz yıllık hükümranlığını sürdürebilir mi, bilemiyorum. Fakat son yıllarda ki hoyratlığı, saldırganlığı hayra alemet değildir. Dünyanın dört bir yanındaki kan ve göz yaşı bir gün sel olup ABD yi boğabilir. Eğer ki böyle bir şey olursa, dünya insanlarının bilinç altına yerleşmiş olan ABD düşmanlığı gün yüzüne çıkacak ve bin yıl silinmeyecektir.

Bugün batıda ki Türk düşmanlığı Osmanlının saldırganlığından kaynaklanmaktadır.

ABD ile Osmanlının çok benzerlikleri var. Mesela, Abd'nin dili yoktur. Almancanın bozuk hali İngiliz ingilizcesidir. Abd de konuşulan ise İngilizcenin tarzancasıdır. Yani Abd, aynı Osmanlı gibi piç bir dil yaratmiştir. Osmanlı Anadoluda ki Türklere katliam yaptığı gibi Abd de Amerikada ki yerlileri, kızılderilileri katletmiştir. Her iki devlette saldırganlıklarıyla dünyanın dört bir yanında kan dökmüş ve göz yaşına sebep olmuştur.

Evrende hiç bir şey karşılıksız kalmaz.

Köklü bir dili olmayanlar ve diline sahip çıkmayanlar millet olamazlar ve bir gün yok olup giderler.

Cengiz Arcan

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.