Yukarı Çık

SON GÜNLERDE..

31 Ocak 2019 Perşembe 11:50:35
118 kez okundu.

Dün yani 26.Ocak cumartesi günü “Ozan Ağacı” grubu olarak bir kez daha Edirne Lisesinde Yetişenler binasında bir kez daha toplandık.

Yıllardır süren bu etkinlik şiirsel güzellikleriyle yaşıyor, yaşayacak. Bu düzenlemeyi başlatan ve sürdüren Mehmet Ağırgan (Rahmetli) ve eşi Özlem a Ağırgana ne denli teşekkür etsek azdır. Çünkü Mehmet Bey’in vefatından sonra bile Özlem Hanım bu bulışmaları sürdürme özverisiyle baş başa kaldı ve sürdürmekte. İlgilenenlere bir kez daha özetlemekte yarar olduğu düşüncesiyle yazıyorum. Etkinlik her ayın son cumartesi günü  saat 14-17 arasında gerçekleştirilmekte. Ve herkese açık. İsteyen şiir okur isteyen dinler. Ya da kendi şiirleri yoksa, başka şairlerin şiirlerinden de seslendirebilir.  Etkinlikte türkülerle ve sazıyla Ali Akartürk; Udu ve sesiyle şarkılarla hemen hemen her izlencede renk katan Enver dostu anmadan olmaz. Ayrıca Kırklarelinden ve başka yerlerden buluşmamıza katılanları da anmadan geçemeyiz kanımca. Bu etkinlikler dostların  çiftlik evlerinde de uygun zamanlarda gerçekleşmekte, Komşu illerin toplantılarına da zaman zaman katılmalar olmakta.

Dün , her zaman olduğu gibi yine 10-15 vardık yine . Toplantıyı Halil Türkan  yönetti

Halil Türkan deyince onun bahçesi geldi aklıma o bahçenin dili e olsa da… Yıllarca Mayıs buluşmaları o bahçede yaşandı. Çok daha kalabalık  oluşuyordu her seferinde. Ve dışarıdan gelenler oldukça kabarık olurdu. Sazlarıyla gelenler, sesiyle renk katanlar…

Dünkü toplantımıza dönüyorum yeniden. Dr. Esma hanımın bir kasetini izledik  ve hayran olduk.

Bulgaristan’ın bir köyünde katledilen Türkân için yazılmış şiirler okundu. HHem üzüldük, hem mutlu olduk desem , yeridir. Dr.Esma Hanım’a içten teşekkürler ediyorum orada bulunanlar adına.

Ali Akartürk, ETV’de  sazı  sözüyle programlar gerçekleştirmede her cumartesi  21’de.  Bu programda şiir de olsun dedi ve bizi davet etti. 5 Ocakta… Mutlulukla kabul ettik.

Aksiliğe bakın ki o gün kış kıyamet. Buzlanma… Gitmesi gelmesi.. ve benzer nedenlerle proramı ertelemek zorunda kaldık. Bu kez 19 Ocak’a ertelenmişti. 19 Ocakta gittik yine eşimle.

Uzunca bir süre teknik hazırlıklar yapıldı ve 10 dakika farkla izlenceyi başlattık. On dakika kadar yol aldık. Birden ses düzeninde arızalar belirdi. Epey uğraşıldıktan sonra baktık olmayacak ileri bir tarihe ertelemek zorunda kaldık.

Kısmet değilmiş diyerek sütünyodan ayrıldık. İleri bir tarihte yeniden buluşmak umuduyla…

Edirne kültürel yönden varsıl bir kent. Bir çok sergiler açılıyor zaman zaman da olsa, Kitap fuarı bile  çok önemli bence. Etkinlikler kenti de sayılabilir. Anck halkın ilgisi yeterli  mi? O da başka bir sorun.

 --------------------------

BALKON

Balkonsuzluk özlemken

Düşerdi  yağmurca toprağa al

Alır başını yanar dönerdi bi yol

Gözleri bağlı utanmalara

İki türlü çayın

İkincisi açar geçer içimden

Meriç’i bile ağlatır

O ılıman rüzgar

Göçler başlar sonra

Ağız dolusu geyik muhabbeti göçler

Çiçek açacak balkonlar özlemine

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.