Yukarı Çık

MİLLETE, MEMLEKETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR (1)

12 Şubat 2019 Salı 12:01:31
57 kez okundu.

Şu AKP’li Bakanların dediğini yaparsak; bu dünyada, yapmazsak; öteki dünyada yandık, demektir.  Bunu da nereden çıkardın mı diyorsunuz? Buyurun anlatayım.

İçişler Bakanı Süleyman Soylu, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyasını ülke genelinde eş zamanlı olarak başlatmış. Ankara’da yapılan törende şöyle konuştu. (Hem internetten okudum, hem de videosunu izledim.) Dikkatli okuyunuz: “Eskiden bize okullarda hep şöyle öğretildi; ilk önce sağa bakacağız, sonra sola bakacağız, tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu: Trafikte sorumluluk yayaya ait. Yol boşsa çıkacaksın, arabayı kollayacaksın, bir şey olursa kusur da dikkatsizlik ve tedbirsizlik de sana ait olacak” demiş. Konuşmada bir gariplik yok, diyorsanız, bir daha okuyunuz.

Biz öğretmenler olarak bu konuyu öğrencilerimize şöyle öğrettik: “Yoldan karşıdan karşıya geçerken yol kenarında durun. Önce sola, sonra sağa, tekrar sola bakarak, araç yoksa karşıya geçin” dedik. Sizin önünüzden geçecek araç sol taraftan gelecektir. Bakanın dediği gibi son olarak sağa bakıp yola çıkarsanız, geçecek sürede soldan gelecek araç, size çarpabilir. Onun için İçişleri Bakanı’nı dinlersek, bu dünyada yandık, dedim.

AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas Belediye başkan adayına oy isterken: “Oy verin ki... Yarın mahşer gününde kurtuluş belgeniz olsun” demiş. Daha önce Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlığı yapan Sayın İsmet Yılmaz, “AKP’ye oy verirseniz, yarın mahşerde, Sırat Köprüsü’nden geçmek için garanti belgesi veririz” diyebiliyor. Bu; ben ve benim gibi AKP’ye oy vermeyenlerin öteki dünyada yanması demektir. Ben; iki bakanı da dinlemeyeceğim.

 Kıvrak zekâsına hayran olduğum; Gazeteci-Yazar Sevgili Yılmaz Özdil; Mustafa Kemal adlı bir kitap yazmış. Aynı kitaptan; çocuk serisine kaynak yaratılmak üzere; 1881 adet özel baskılı Hatıra Kitabı basılmış, tanesi iki bin beş yüz liradan satışa sunulmuş. 1881 adet basılan bu kitap bir-iki saat içinde tükenmiş. Tekrar basımı söz konusu değilmiş.

Mustafa Kemal’in istismar edildiğini ileri süren bazı yalaka basın organları Sayın Özdil’i, adeta eleştiri yağmuruna tutmuş, linç girişiminde bulunmuştur. İki bin beş yüz liraya kitap mı olurmuş? Oysa dünyada; Antoine İgnace Melling’in gravürlerinden oluşan kitap: 70 bin, İpek Yolu Kitabı: 7 bin, Osmanlı Sultanları Kitabı: 4,900, Üçüncü Ahmet Kitabı: 12,500 liraya satılıyormuş.

Baştan sona; çok büyük bir emeğin ürünü olduğuna inandığım bu kitabı, bir solukta okuyup bitirdim. Sayın Özdil okuyucusuna; çok değişik bir Mustafa Kemal profili çizmiş. Mustafa Kemal hakkında birçok kitap okumuş, O’nun hakkında yazılar-şiirler yazmış biri olarak, bu kitaptan çok şeyler öğrendiğimi söyleyebilirim.

Kitapta; Mustafa Kemal’in Trablusgarp Savaşı’nı, Çanakkale’de askerlerine: “Düşmandan kaçılmaz, süngü tak yere yat” diyerek, savaşın kaderini değiştirdiğini, “Çanakkale geçilmez” dediğini, Kongre kararlarını, Millet Meclisi’nin açılışını, “Ordular; ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” deyişini, 9 Eylül 1922 günü İzmir’e girişini bulamazsınız.

Açık yüreklilikle; O’nun içki içtiğini de, ezanı Türkçe okutup, Kur’an-ı Türkçe bastırdığını da yazmış. Ama O’nun içki sofralarının: “Vur patlasın-çal oynasın” türü eğlence sofrası olmadığını, bu sofralarda; o güne ve geleceğe ait ülke sorunlarının tartışılıp karara bağlandığını, Kur’an-ı Türkçe bastırma sebebinin; halkın, dinini daha anlaşılır bir dille öğrenmesi olduğunu da belirtmiş. Mustafa Kemal’in sadece savaş meydanlarındaki başarısını değil, 57 yıllık ömre sığdırdığı olumlu-olumsuz tüm yaşamını gözler önüne sermeye çalışmış. Uykusuz geçen gecelerin, aç-susuz geçen günlerin yaşamını nasıl etkilediğini vurgulamış. O’nun yaşam tarzına ayak uyduracak bir eşin olamayacağını, onun için fazla evli kalmadığını, çoluk-çocuk sahibi olamadığını yine açık yüreklilikle belirtmiş.

Bugün sizlere, kitapta Mustafa Kemal ile ilgili yazılanları bir nebze olsun, özetlemeye çalıştım. Yarın; O’nun dehasının eserlerinden, sadece birinin öyküsünü anlatmaya çalışacağım. Bu günlük, hoşça kalın.  10.02.2019                                              Mehmet USLU- Emekli Öğretmen

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.