Yukarı Çık

İBİŞ ‘İN BEYAZ KALIP SABUNLARI

26 Şubat 2019 Salı 12:03:02
359 kez okundu.

İbiş’ in gittiği okula bir gün üç tana müfettiş gelir. İbiş hareketli bir çocuktur. Kendi özelliklerini göstermek için öğle saatinde evden bir tane büyük köpek getirir, okulun bahçesinde gezdirir. Sonra okulun bahçesinde eşeği gezdirir. Hızını alamaz kırmızı bir atla okulun bahçesinde tur atmaya başlar. Öğle saatlerindeki bu durumu fark eden müfettişlerden ikisi Bu hayvanları nereden buluyorsun özellikle at senin mi diye sorar. İbiş gülümseyerek ”atın adı at değil, beygir” der. İbiş parçalanmış bir ailenin en büyüğü idi. Sevimli olduğu kadar, çok ta haşarı idi. Atlara olan ilgisi babasının at arabası olması idi. İbiş’in babası at arabası koşuyor, çöplerde hurda toplamaya çalışıyordu. Evleri düzenli olmayıp tek göz odalı bir evde oturuyorlardı.

Eğitim öğretim sonu yaklaşmış mayıs ayının sonralarına doğru havalar iyi ısınmaya başlamıştı. Roman çocuklar serinlemek için Sarayiçi mevkiinde bulunan Tunca Nehri’nde yüzmeye gidiyorlardı. Okulun hizmetlisi, hafta sonu Cuma günü okulun tuvaletlerini temizliyor, uygun yerlere beyaz kalıp sabunu koyuyordu. Okulun temizlik görevlisi sabunu uygun yerlere koymasına rağmen, pazartesi günü öğrenci tuvaletlerine koyduğu sabunun yerinde olmadığını fark eder. “Acaba hafta sonu tuvaletten çıkan fareler sabunları yiyor mu? Diye düşünmeye başlar.

Bu durum uzunca bir süre devam eder. Beyaz kalıp sabunlar her Cuma günü ders bitiminden sonra yerinden yok olmaya devam ediyordu. “Fare yesede en azından bazı sabun kalıntılarının yerinde olması gerekir” diye düşünmesi bu işe el atmak gerektiğini düşündü. Cuma günü durumu gözlemeye karar verir. Herkes eve giderken birinin öğrenci tuvaletine girdiğini fark eder. İçeri girdiğinde İbiş karşısında, sabunlarda yerinde yoktur. İbiş şaşkındır. Temizlik görevlisi “İbiş sabunları sen mi alıyorsun” dediğinde utangaç bir şekilde “ben alıyorum” der. “Peki neden” diye sorduğunda “ Ben ve diğer arkadaşlarımız cumartesi, Pazar günleri Saray içindeki Tunca nehrinde bu sabunlarla yıkanıyoruz” demişti. O hafta sonu temizlik görevlisi bunun gerçek olup olmadığını görmek için hafta sonu öğle saatlerinde nehrin sol tarafında bulunan kısımda bir tarafta atlar, bir tarafta Roman çocuklar yüzüyordu. Çok sayıda çocuklar su içinde şakalaşıyordu. İbiş’in elinde beyaz kalıp sabunlar, hem kendini yıkıyor, hem de arkadaşlarının sırtını sabunluyordu.

Turan ŞALLI

Edirne  roman eğitim gönüllüleri derneği

Yönetim kurulu başkanı

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.