Yukarı Çık

AKP’NİN DOĞUM SANCILARI..

5 Mart 2019 Salı 11:51:22
115 kez okundu.

AKP ülkemizin çıkış yolunu;  dinsel bir yapı içersinde,  milli bir ekonomi uygulanmasında gören MSP’den, daha doğrusu MSP’nin uzantısı olan Fazilet Partisinden koparak, oluşan bir partidir.

Rahmetli Necmettin Erbakan’a karşı kazan kaldırıp; O’nun çözümlerinin yeterli olmadığını ve buna karşılık; ülkemizin ancak, liberal bir yapılanma ve de demokratik özgürlükler içerisinde kalkınabileceğine inanan ve aralarında: Abdullah Gül – Bülent Arınç – Tayyip Erdoğan - Recai Kutan - Melih Gökçek - Şevket Kazan - Numan Kurtulmuş - Mustafa Kamalak gibi isimlerin başını çektiği bu gruba göre; Milli Görüş hareketi yavaşlamış, yaşlanmış, yumuşak kalmış, gecikmiş ve bir türlü esas hedefe ulaşamamıştı!. Öyleyse bu hareketi yeniden canlandırmak, sertleştirmek ve AB’yi de dışlamak yerine uyutup, yanına alarak, yeni kurulması plânlanan Türk İslam Cumhuriyeti’nin çatısını liberal yapı içersinde merkez sağda oluşturmak ve bu amaç ile geniş kitleleri kapsayan bir program ile ortaya çıkıp; yandaş toplamak ve zamanı geldiğinde amaçlanan gerçek idareyi kurmak gerekiyordu!

AKP’nin kuruluş aşamasında ise; Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, Binali Yıldırım gibi isimler de kurucu üye olarak görev alacaktır..

Yukarıda belirttiğim değerlere sahip olarak kurulan AKP, 2002 seçimlerini kazanarak; günümüze değin iktidarını sürdürürken; kuruluş felsefesinden ayrılmış ve kurucu kadrolarını kaybetmiş olması sonucu; günümüzde yeni bir yapılanma arayışına girmek zorunda kalan AKP; bu tavrı ile; sağda yeni bir merkezi parti kurulması gereğini doğurmuştur.

AKP,  içinden yeni bir parti doğurmanın sancılarını çekmektedir..

31.05.2017  hilmi dinçer

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.