Yukarı Çık

MİTOS- TUZ ÇUVALI VE ABDULLAH GÜL

8 Mart 2019 Cuma 11:59:24
733 kez okundu.

Efendim, birkaç yazımda yeni kurulacak bir parti duyumumuza ilişkin yazılar yazıyor ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Tek tanrı düşüncesine ve inancına sahip olmayan ilkel toplumlarda; o toplumun yaşadığı sıkıntıları yok edilmesi için bu toplumlar; Kanatlı At (pegasus), ay tanrıçası, şahmeran, güneş tanrısı vs. gibi tanrılar yaratarak;  yarattıkları bu tanrılardan kendilerini, içine düştükleri zor durumdan kurtarmak üzere, ayinler yaparak kurtulmayı hedeflemişlerdir.

Tek tanrı döneminde ise; toplumlar içine düştükleri zor durumdan kurtulmak amacıyla; aralarında bulunan bazı insanlara: “Tanrı’nın elçisi!” “Mehdi!” “On’da tanrının yüzünü ve izlerini görüyorum!” vs. gibi yaklaşımlarla o kişinin kendilerini kurtarmasını beklerken; dar çevrelerde yaşayan insanlar içinde bulundukları zor durumdan kurtulmalarını sağlamak için “Keşan’lı Ali Destanı!” gibi destanlar üretmişlerdir.

Sözü şuraya getirmek istiyorum: Sosyolojik ve ekonomik açıdan sıkışmış, daralmış toplumlar bu durumdan kurtulmak için hem bir taraftan yeni tanrılar ve tanrı kadar değerli kişiler üretirken, onlarla ilgili birçok hikâyeler, destanlar üretmiştir ki; biz bu anlatılanlara MİTOS diyoruz…

Ülkemizin çok sıkıntılı günler geçirdiği bu dönemde; Sayın Abdullah Gül- Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın önderliğinde yeni bir partinin kurulacağı haberi siyaset dünyamıza bomba gibi düştü!

Eğer; çıkan bu haberler sıkışmış toplumumuzun uydurduğu mitos değilse, ki; Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda: “Yuvayı terk etmeye çalışıyorlar!” ifadesini kullandı. Ve bu açıklamaya paralel olarak, televizyon programında konuşan bir gazeteci, bu işin zor olduğunu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın elinde belgeler olduğunu söyledi! İyi de be kardeşim; bu ülkeye Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapmış kişiler, bu görevlerinden çekilirken, ellerinde birer boş kağıt ile mi çekiliyorlar?! Öyleyse bu bir mitos değildir ve bu söylentiler bir halk deyimi ile:

 Sayın Abdullah Gül’ün omuzlarına, “bir tuz çuvalı” gibi oturmuştur!

03.03.2018 hilmi dinçer

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.