Yukarı Çık

ÖĞRETMEN OKULLARI

19 Mart 2019 Salı 11:56:38
3337 kez okundu.

16 Mart 2019 öğretmen okullarının 171. kuruluş yılıdır. Gerçi öğretmen evlerinden başka öğretmen sıfatını taşıyan okul kalmadı; olsun; biz öğretmenlik ruhunu kalbimizde taşıyoruz. Tabela değiştirmek kurumlara olumlu katkıyla beraber geliyorsa seviniriz, bu konuda tereddütüm var, biz bize olsak konuşurduk.

Yatılı sistem kalktı, öğretmenlik ruhu kalkmasa da eksik kaldı; biz yatılı okurken de toplumun içindeydik fakat yatılı sistemde ders dışında yapılan çeşitli etkinlikler öğretmenlik ruhuna katkı veriyordu, uygulama okullarımız vardı.

Bizim kuşağı yetiştiren kadrolar seçilmiş, donanımlı, tecrübeli, çoğu kitap yazmış derin ve geniş kültürlüydüler; kendilerini rahmetle anıyorum.

Ben mezun olur olmaz işi hazır öğretmenler grubundanım, şimdi mezun olup atanmak için sırada bekleyen öğretmenlerin durumu beni üzüyor; fakat “gerektiği kadar öğretmen yetiştir!...” diyemiyorum zira bugün yükseköğretim astihdam sayılıyor.

Benim öğrenciliğimde ilkokula, ortaokula ve liselere öğretmen yetiştiren kurumlar ayrı ayrıydı, yani branşlaşma vardı; şimdiyse hepsi Eğitim Fakültelerinde öğretim görüyor; konu tartışılabilir!...

Eğitim ve öğretim toplumun temel ihtiyacıdır ve bunu devlet karşılar 14/06/1973 tarih ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu devlete ve kurumlarına düşen görevleri sıralamıştır; her öğretmen kendini bu yasa ile bağlı saymalıdır, bu 36 yıllık yasanın tartışılamayacağı anlamına gelmez!… Yasa; “Mili Eğitimin amaçları yalnız resmi ve özel kurumlarda değil, aynı zamanda evde, çevrede, iş yerinde, her yerde ve her fırsatta gerçekleştirilmeye çalışılır.” diyor. Bunun da en uygun yolu okullarda yapılan “Okul Aile Birliği” toplantılarıdır.

Bu duygularla hepinizi selamlıyorum, yazımı, yazarını ve bestecisini bilmediğim “Öğretmen Okulu Marşı” metniyle sonlandırıyorum.

ÖĞRETMEN OKULU MARŞI

Alnımızda bilgilerden bir çelenk

Nura doğru can atan Türk genciyiz

Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk’e denk

Korku bilmez soyumuz

 

Candan açtık cehle karşı bir savaş

Ey bu yolda and içen genç arkadaş

Öğren, öğret halka, hakkı, gürle coş

Durma durma koş.

Şanlı yurdun her bucağı sanla dolsun

Yurdum, seni yüceltmeye antlar olsun.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.