Yukarı Çık

ÇİVİSİ ÇIKMIŞ SİYASET

19 Mart 2019 Salı 11:58:25
532 kez okundu.

Atalarımız, düzeni bozulmuş, kargaşa içindeki durumlar için; “çivisi çıkmış” deyimini kullanmışlar. 31 Mart öncesi yaşananları bundan daha güzel anlatacak bir deyim bulunamaz, diye düşünüyorum.

Yerel seçimi genel seçim havasına sokup, seçimleri; “BEKA MESELESİ” olarak gören Cumhur İttifakı yetkilileri, gün yaklaştıkça yeni taktikler bulmaya devam ediyorlar. Bu Milleti önce Cennet ile kandırıp Cehennem ile korkutmaya çalıştılar. Baktılar ki bu taktik bir işe yaramadı, işi tehdit boyutuna getirdiler. Spor müsabakalarında daha ziyade ev sahibi takım taraftarlarının kullandığı: “Bu maçı alıcaz (alacağız) başka yolu yok” türünden söylemlerini duymuşsunuzdur.

Cumhur ittifakı sözcülerinin söylemleri bundan başka bir şey değildir. Buyurun hep beraber okuyalım:

AKP Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş: “31 Mart’ta, bu Millet’ in değerlerine karşı siyaset yapan dörtlü çete, şer ittifakı ve kim bir araya gelirse gelsin, bu sokaklarda, mahallelerde gezme şansı olmayacak” diyor. Sadece Kütahya’da değil, ülkemin hiçbir yerleşim yerinde böyle bir şeyin olmamasını temenni, Keşan’da ise böyle bir şeyin olmayacağını, olamayacağını garanti ediyorum. Nedenini kısaca anlatayım:

16 Mart Cumartesi günü, Keşan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yıllık olağan genel kurul toplantısı vardı. Toplantı öncesi; Keşan’daki Millet ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları ile Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri, genel kurula başarı dilekleri için aşağı yukarı aynı saatlerde ama ayrı olarak dernek birimine geldiler. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’da o an aramızdaydı. Farklı siyasi görüşte olsalar da, genel kurul üyeleri ve gelenlerin hepsi birbiriyle tokalaştı, kucaklaştı. Keşan’da, seçim öncesi olduğu gibi aynı durumun seçim sonrası da devam etmesini diliyorum. Seçilecek kişi kim olursa olsun, Keşan’a hizmet edecektir.

Nefret söyleminin katmerlisi diyebileceğim bir başka başkan adayının söylemini üzülerek ve utanarak yazmak zorundayım. Keşke böyle bir konuşma olmasaydı, yazmak zorunda kalmasaydık. Konuşma metnini internetten aldığımı belirtmek isterim.

Adana/Kozan Cumhur İttifakı MHP’den belediye başkan adayı Nihat Atlı şöyle diyor: “İki parti tek parti oldu. Tek partinin adına da Cumhur İttifakı dedik arkadaşlar. Rabbimin izniyle, bu Cumhur İttifakı'yla pazara kadar değil mezara kadar gideceğiz inşallah. Bu düşmanları da bu memlekette yok edene kadar, kanımızın son damlasına kadar mücadele verip Rabbimin izniyle bunların içte ve dışta anasını belleyeceğiz arkadaşlar.”

Bu nefret söylemine karşı ben de: Siyasi rakibini düşman olarak görenlere fırsat verme yarabbi dedikten sonra, bu ülkenin sokaklarında, caddelerinde, mahallelerinde gezip tozmak; belediye başkanının değil, hukuk devletinin güvencesindedir, diyorum.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılında, Kurtuluş Savaşı ile küllerinden doğan bu Milletin arasına, kimsenin nefret tohumları ekmesine izin verilmemelidir. Büyük Zafer’in yıldönümü kutlu olsun.

Siyasetin çıkan çivisini yerine oturtmak; demokrasiye inanmakla mümkündür.

Saygılarımla. 17.03.2019

Mehmet USLU- Emekli Öğretmen

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.