Yukarı Çık

TRUVA ATI (1)

22 Mart 2019 Cuma 12:01:36
298 kez okundu.

Efendim, sizlere Truva Atın’dan söz edeceğim, ama daha öncesinde bazı bilgiler vermek istiyorum. Biliyorum; yine uzun bir yazı olacak! Lütfen beni bağışlayın.. Ancak; sizlere bu ön bilgileri vermezsem, yazım askıda kalır. Bu neden ile bazı yayın organlarından derlediğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim! Gelin, şu Suriyeli sığınmacılar gerçeğine bir göz atalım:

 09:21 15 Kasım 2016

Haberler Gündem

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle ilgili Meclis Mülteci Hakları Alt Komisyonu’na bilgi verdi. Buna göre, Suriyelilerin doğum oranı Türk vatandaşlarını geçti.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, Türkiye'de kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 753 bin olduğunu belirten Torunoğlu'nun aktardığı bilgiler şöyle:

AB, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için BM emrine 348 milyon Euro verecek Suriyelilere 2011'den 2016 Eylül sonuna kadar 20 milyonun üzerinde poliklinik hizmeti verildi. 967 bin Suriyeli yatarak tedavi aldı. 824 bin civarında ameliyat gerçekleştirildi. Bu süreçte 177 bin Suriyeli bebek doğdu. Son bir yılda 70 bin Suriyeli doğum yaptı. Sınırdan nakledilen 35 bin civarında Suriyeli yaralıya acil sağlık hizmeti verildi. Suriyelilere verilen bu hizmetlerin faturası yaklaşık 600 milyon TL. Avrupa Birliği fonlarıyla, Suriyelilere sağlık hizmetleri için 300 milyon euroluk proje oluşturuldu, 120 milyon eurosu alındı. Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin önemli bir kısmı çocuk ve kadın. Demografik olarak genç nüfus ağırlıklı.

3 MİLYONU GEÇTİ

Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Atay Uslu da, diğer ülkelerden gelen 300 bin yabancıyla birlikte Türkiye'deki sığınmacı sayısının 3 milyonu geçtiğini bildirdi. Uslu,“Türkiye dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi konumunda Bugün itibarıyla 25 milyar dolardan daha fazla bir insani yardım yapıldı” dedi.

Türkiye'de doğan Suriyeli bebek sayısı açıklandı:

Kamu Denetçiliği Kurumunca hazırlanan "Türkiye'deki Suriyeliler" özel raporuna göre, 2011-2017 yılları arasında Türkiye'de 276 bin 158 Suriyeli bebek doğdu.

 Türkiye 14.05.2018     

ANKARA - Selma Kasap

AA muhabirinin, Kamu Denetçiliği Kurumu’nca (KDK) hazırlanan "Türkiye'deki Suriyeliler" özel raporundan derlediği verilere göre, geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik sağlık hizmetleri Suriyelilerin Türkiye'ye ilk giriş tarihi olan 29 Nisan 2011'de Hatay'da başladı. 

Suriyeliler, göçmen sağlığı merkezlerinden, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık hizmeti sunucularından, üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden, özel hastanelerden ve gönüllü sağlık merkezlerinden faydalanabiliyor.

Geçici koruma altına alınanlar, sağlık hizmetini ikamet adresinde alıyor, bulundukları ilde tedavi yapılamaması halinde gerekli sevk işlemleri yapılıyor. Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlara ait ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına doğrudan sevk almadan başvuru yapabilen Suriyeliler, üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerine ve özel hastanelere gerekli hallerde sevkle gidebiliyorlar.

Türkiye'de ön kayıt yapılmış geçici koruma altına alınmayı bekleyen Suriyeliler için de birinci basamak temel sağlık hizmetleri veriliyor. Sağlık Bakanlığı ile AFAD arasındaki protokol kapsamında geçici koruma altına alınanlara sunulan sağlık hizmetlerinin ücretleri AFAD tarafından Sağlık Bakanlığına ödeniyor.

Geçici barınma merkezlerinde bulunan sağlık tesisleri geçici sağlık tesisi olarak olarak adlandırılıyor. Bu tesisler Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışıyor ve geçici görevlendirmeler ile hizmet sunuluyor.

Bu kapsamda, Ağustos 2017 verilerine göre, geçici barınma merkezlerinde toplam 498 personel görev yapıyor. Saha ziyaretlerinde geçici sağlık tesislerinde görüşülen Suriyeliler, hizmetlerden çok memnun olduklarını, acil durumlarda ambulansın hazır olduğunu, gerektiğinde merkezdeki hastanelere sevk edildiklerini ifade etti.

Öte yandan Kilis'te bir, Hatay'da altı, Gaziantep'te iki, Mersin'de üç, İstanbul'da bir olmak üzere 13 gönüllü sağlık tesisi bulunuyor.

Bunun yanında, Türkiye'de Ağustos 2017 itibarıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde 19 ilde göçmenlere hizmet verilen 76 göçmen sağlığı merkezinde 200 göçmen sağlığı birimi bulunuyor.

3 milyon doz aşı yapıldı

Suriyelilerin ülkeye giriş yapmaya başladığı 2011 yılından 11 Aralık 2017'ye kadar 31 milyon 449 bin 800 muayene gerçekleştirildi, 1 milyon 326 bin 849 hasta hastanelere yatırılarak tedavi edildi.

Ayrıca, 1 milyon 112 bin 58 Suriyeli hasta Türkiye'de ameliyat edildi, hastanelerde 276 bin 158 Suriyeli bebeğin doğumu gerçekleştirildi.

Suriyeli bebek ve çocuklara da aşı takvimine uygun olarak 3 milyon 215 bin 128 doz aşı yapıldı.

Türkiye’deki Suriyeli gerçeği; 311 bin bebek Türkiye’de doğdu

Türkiye’ye 3 milyon 540 bin 648 Suriyeli sığındı. 55 bin 583’ü vatandaşlığa alındı. 311 bin bebek Türkiye’de doğdu. 7 yılda 30 milyar dolar harcandı.

 10 Mart 2018 Cumartesi 09:48

Gelelim Truva Atı’na:

Yunan mitolojisinde, Truva'lı Paris'in Sparta Kralı Menelaus (Menelaos)'un karısı Helen'i kaçırması sonucunda Yunanlıların (Akaların) Anadolu'daki Truva kentine saldırmasını konu alan savaştır. 

Paris’in Sparta’ya gitmesi ile birlikte orada Helen’le karşılaşır. Helen, Zeus’un kızıdır ve dünya güzelidir. Büyüdükten sonra eş olarak Menelaos’u seçmiştir. Menelaos, şehirden ayrılınca Paris, Helen’i kaçırır. Menelaos bunu öğrenince abisine haber gönderir ve yanına çağırır. Savaş öncesinde Truva’ya elçi gönderilir ama başarıya ulaşmaz. Ardından ordular toplanır ve Truva’ya ulaşır. Böylece savaş başlamış olur. Savaşın tek nedeni Helen gibi görünse de aslında Yunanlıların Truva’yı hep almak istediği düşünülmektedir.

Savaş, on yılını tamamlamasına rağmen uzayıp gitmiştir. Neticesinde Odysseus’un aklına Truva atı fikri gelmiştir. Tahta bir at yaptırıp; Truva’ya sokmayı düşünmüşler ve atın içerisine de kendi adamlarını yerleştirmişlerdir. Bu at sayesinde Yunanlılar Truva’yı ele geçirmiştir. Melenaos, Helen’i geri almış, Paris hayatını kaybetmiştir. Savaş ganimeti olarak Neoptolemos, Hektor’un karısıyla evlenmiştir.

Truva Atı’nın Tarihçesine gelince:

Truva atını Epeius yapmıştır. At, Truva şehrinin kapısının önüne bırakılmıştır. İçerisine de Yunanlı askerler yerleştirilmiştir. Truvalılar atı içeri almaya karar verirler ve meydana yerleştirirler. Gece olunca tüm askerler atın içinden çıkarak tüm şehri yakıp yıkarlar. Günümüzde Truva atı temsili Çanakkale sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Şimdiiii! Geldik zurnanın zart dediği yere! Diyorum ki;Avrupa tarafından sığınmaları red edilen ve Türkiye’de kalmaları için AB tarafından para verilen bu sığınmacıların bir Turuva Atı içersinde ülkemize gönderilmiş insanlar olduğunu nereden bileceğiz!?. (Yılbaşında Taksim Meydanında yaptıkları ortada) Allah göstermesin, eğer bir gün Suriye ile bir savaşa girersek, ülkemize bir Truva Atı içersinde gönderilen bu korunmacılar kimden yana olacaklardır? Yoksa; Turuva Atı içersinden çıkarak, bu güzel vatanımıza karşı savaş mı edeceklerdir?

Bu durumda ülkemizde bulunan Suriyelilerin ülkemiz için bir beka sorunu yaratması halinde bunun sorumlusu kim olacaktır? Sevgilerimle. 20.03.2019 hilmi dinçer

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.