Yukarı Çık

KIRMIZI KARTIN HABERCİSİ

26 Mart 2019 Salı 11:38:56
532 kez okundu.

Spor müsabakalarında yanlış yapan sporcu önce uyarılır, bir başka yanlışta sarı kart, yanlışın devamında kırmızı kart ile cezalandırılır. Ben; yanlışlar manzumesine her gün yeni yanlışlar ekleyen AKP İktidarına, artık kırmızı kart gösterme zamanı gelmiştir, diye düşünüyorum.

22 Mart Cuma günü TRT DEMOKRASİSİ diye başlık atmış, bayağı da bir şeyler karalamaya başlamıştım. Yazılı basına yansıyan bir son dakika haberi bana, yazımın başlığını da konusunu da değiştirtti. AKP İktidarının yanlışlarını defalarca yazdım, ama yaz, yaz bitmiyor.

17 yıllık AKP İktidarı döneminde iç ve dış politikada tonlarca yanlış yapılmasaydı, bugün Türkiye ’de ne beka meselesi, ne de ekonomik konular konuşulmazdı. Ancak tüm bu yanlış politikalar; yandaş medya ve TRT Demokrasisi sayesinde halkın gözünden kaçırılmış, algı yönetimi uygulanarak haksız ve başarısız olanlar, haklı ve başarılı gibi gösterilmiştir.

Gelirini; bütün vatandaşların ödediği vergilerden karşılayan kamu kurumu TRT'nin, 1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan “siyasi haber raporu” açıklanmış. İşte yayın raporunun ayrıntıları:

AKP: 49 saat 58 dakika 12 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

MHP: 3 saat 32 dakika 26 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

CHP: 5 saat 47 dakika 25 saniye lehte, 5 saat 56 dakika 15 saniye aleyhte.

İYİ Parti: 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 salise aleyhte.

Cumhur İttifakı: 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte. Aleyhte yayın yok.

Millet İttifakı: 6 saat 52 dakika lehte,  7 saat 8 dakika aleyhte yayın.

Demokrasi: Eşit şartlarda yarışma sonrasında sağlanır değil mi? Bugün VAR sistemi diye bir sistem spor müsabakalarında uygulanmaya başladı. Maçın hakemi ve VAR hakemleri pozisyonu izleyip ona göre karar veriyorlar. Yazılı ve görsel basını da bir VAR sistemi olarak kabul edelim. İktidarın bütün yanlışlarını doğru olarak gösteren yayıncılık olduğu sürece halkın gerçekleri görmesi ve öğrenmesi mümkün mü? Toplum bilinci gelişmedikçe, AKP seçim kazanmaya devam edecektir.

Yukarıda AKP’nin yanlışları yaz, yaz bitmiyor demiştim. Bugün politika yanlışından değil, yanlış bir hikâye anlatımından söz edeceğim.

Sayın Erdoğan Cumhur İttifakı Ankara Mitinginde konuşuyor. Yazacağım söylem: Hürriyet Gazetesi’nden alınmıştır. Yanlış anlatım; gazetenin hatası değilse ya Cumhurbaşkanı’na camdan okuması için yazıyı hazırlayanın, ya da Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi hatasıdır. Hürriyet Gazetesi SON DAKİKA HABERLERİ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara Mitingi konuşmasından satır başları: Kopyala-Yapıştır yapılmıştır. Hata varsa hatayı bende değil, yukarıdaki yazdıklarımda arayın.

“Şimdi sizlere bir hikâye anlatacağım. 100 koyunu olan celepçi bunlar için çoban tutmuş. Koyunları götüren çoban, ertesi gün bir deriyle çıka gelmiş. Ne oldu diye soran celepçiye “Yağmur yağarken gök çatladı, 72’sinin de ödü patladı, 20’sini verdim kasaba. Birini de canavar yedi, işte bu da onun derisi. Bu duruma sinirlenen celepçi, yoğurt çömleğini çobanın başından aşağı boca eder. Ağzı yüzü yoğurda batan çoban ise Allah’a şükür bu işten de yüzümün akıyla çıktım” Bunların işi böyle, her türlü yalanı söylüyorlar. Bu işten de yüzümüzün akıyla çıktık diyorlar. Üstelik milletimiz bunlara hak ettikleri cevabı sandıkta vermesine rağmen yarabbi şükür deyip yollarına devam ediyorlar.”

Bu hikâyedeki hatayı kim yaptıysa bu hesaptan yüzünün akıyla çıkmamıştır. Hesabı verilen koyunları toplarsanız, 93 sayısını bulursunuz. 72+20+1 toplamı 93 ediyor. 7 koyun ne oldu diye mi soruyorsunuz? Daha ilkokulda iken öğrendiğimiz bu hikâyedeki hesabın doğrusu şu:

Çoban: Yağmur yağdı gök çatladı 72’sinin ödü patladı. Önden gitti baş toklu (1), arkasından 5 toklu. 10’unu verdim kasaba, 10’unu da katma hesaba, kurt kaptı birisini (1), birinin getirdim derisini (1) demiş. Rakamları toplayın 100 sayısını bulacaksınız. (Toklu: Bir yaşındaki erkek kuzu)

Erdoğan muhalefeti “yalan söyleyip, yüzümüzün akıyla çıktık diyorlar” diye eleştiriyor. Yukarıda verdiğim TRT’nin siyasi haber raporu; AKP yalan ve yanlış politikalarının ortaya çıkmamasının bir numaralı belgesidir.

Yerel seçim havası genel seçim havasına sokuldu. Yazılı ve görsel basının bunca yanlı yayınına rağmen, Cumhur İttifakı sözcü ve adaylarının kırıcı, ayrıştırıcı söylemlerine karşılık, Millet İttifakı sözcü ve adaylarının kucaklayıcı, birleştirici söylemleri bana: 31 Mart günü AKP’ye gösterilecek kırmızı kartın habercisi gibi geldi. Saygılarımla. 24.03.2019

Mehmet USLU- Emekli Öğretmen

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.