Yukarı Çık

SEÇİMİN KARA KEDİLERİ

2 Nisan 2019 Salı 11:47:06
1039 kez okundu.

Kişiler arasında soğuk rüzgârların esmesi durumuna atalarımız: “Aralarına kara kedi girdi” demişler.

Bir yerel seçimin, daha ilk günden genel seçim havasına sokulması ve seçim sonucunun iktidar lehine sonuçlanmaması durumunda “BEKA SORUNU” yaratacağı söylemleri; bir numaralı kara kedidir. Cumhuriyet kurulduğundan bugüne, ülkeyi değişik siyasi oluşumlar yönetmiş, hiçbir dönemde, beka sorunu söz konusu olmamıştır. AKP 2002 yılında iktidara geldiği zaman da böyle bir sorundan bahsedilmezdi. 17 yıllık tek başına iktidar döneminden sonra beka sorunundan bahsetmek, bir nevi başarısızlığın itirafıdır. Bir ülkenin geleceği, partiler ve kişilerle sınırlı olamaz. Ülkemizi iç ve dış tehlikelere karşı koruyacak güç bellidir, 7/24 görevi başındadır.

Kalpleri kıran, gönülleri yaralayan: İllet, zillet, çöp, çukur, çamur, adiler söylemleri, hiç şüphe yok ki kara kedinin yavrularıdır. Kendisine oy verecekleri cennet nimetleri ile ödüllendirip, başka siyasi görüşte olanları cehennem ile korkutmak, dinin sömürülmesiydi. Din de; başka bir kara kedi olarak vatandaşın arasına girmiş oldu. Seçimin ertesi günü herkes, yaptığı işe göre kaldığı yerden mesaisine devam edecektir. Bize oy vermeyenlerin; anasını belleyeceğiz, onlar, sokaklarda, mahallelerde gezemeyecek, onlara Osmanlı Tokadı atacağız, ne demek? Bir parti lideri için “idam edilmesi gerekir” söylemi, hangi aklın ürünüdür, demeden edemiyorum.

Seçim öncesi ortada dolaşan bir başka kara kedi de yazılı ve görsel basındı. Yanlı yayınlarla, vatandaşlar arasına adeta kin ve nefret tohumları ekilmiştir. Ezan, bayrak ve İstiklâl Marşı’nın, bu Milletin arasına sokulmak istenmesi, kara kedi değil, kara lekedir.

Bir yanda parti olanaklarıyla, diğer yanda devlet olanaklarıyla propaganda yapıldığı gerçeğini kimse inkâr edemez. Bu da, bana göre demokrasinin kara kedisiydi. Bir ülkede demokrasi,  ancak eşit koşullarda yapılan yarışlar sonunda gerçekleşebilir. 1 Nisan’dan itibaren başlayacak olan seçim tantanasında ortaya çıkacak yeni kara kediler; demokrasinin yerleşmediğinin bir başka göstergesi olacaktır.

Bir başka kara kedi de; yerel adaydan ziyade, liderlerin ön plana çıkması/çıkarılmasıdır.

Ortalıkta bu kadar çok kara kedinin dolaşmasının nedeni: Türkiye’ye özgü bir durum olan; oturulduğunda kalkılamayan koltuklar ve bilinçsiz vatandaş sayısının, bilinçli vatandaş sayısından çok olmasıdır.

Yerel seçimler genel seçim havasına sokulunca, yazılarımızda Keşan yereline ağırlık veremedik. Her ne kadar yerel adayların çalışmalarını birebir gözlemlemesem de, yukarıda yazdığım çirkin söylemlerin Keşan yerelinde hiç ağıza alınmadığı kanaatindeyim.

Bir Çinli ile muhabbet eden Türk vatandaşı, Çin’in nüfusunu sormuş. 1 milyar 200 milyon yanıtını almış. Bu defa Çinli Türkiye’nin nüfusunu sorduğunda yanıt: 40 milyon olmuş. 40 milyon sözünü duyan Çinli: “O zaman, siz, hepiniz birbirinizi tanırsınız” demiş. Keşan, küçük bir yer, ismen olmasa da şahsen birçoğumuz birbirimizi tanıyoruz.

Kimsenin kalbini kırmak istemem ama Cumhur İttifakı adayına ait son hafta görücüye çıkan iki sloganı eleştirmek isterim. “Keşan bizim, Helvacıoğlu bizim” ve “Benim başkanım” sloganlarını yadırgadım. Her iki sloganın altında da Cumhur ittifakı Adayı yazısı ve parti amblemi var. Diğer ittifak seçmenleri de Keşan’da yaşıyor. Eğer Keşan sizinse, bizim Keşan nerededir?

“Benim başkanım” sloganı bana biraz daha itici geldi. Keşke bütün seçimler, demokrasi ve hukuk kuralları içinde yapılsa da hiç kimse birbirinin kalbini kırmasa, diyorum. Bu yazımı, 31 Mart Pazar günü, seçim sonuçları netleşmeden kaleme aldığımı belirtmek isterim. 31 Mart akşamı, Keşan seçim sandıklarından hangi başkan adayı çıkarsa çıksın, kim seçilirse seçilsin, senin-benim değil,  BİZİM BAŞKANIMIZ olacaktır.

Yanlış hatırlamıyorsam, bir referandum gününün akşamında elektrik trafosuna kedi girmişti. Bu yerel seçimde maalesef insanımızın arasına kara kediler girdi. Bundan böyle; ister seçim döneminde, ister başka bir dönemde, insanlarımızın arasına kara kedilerin girmemesi dilek ve temennisiyle.Hoşça kalın.31.03.2019

Mehmet USLU- Emekli Öğretmen

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.