Yukarı Çık

DÜDÜKLÜ TENCERE

15 Nisan 2019 Pazartesi 11:53:30
311 kez okundu.

Seçim sonuçlarına yapılan itirazlar aslında düdüklü tencereye benziyor.

Düdüklü tencere patlamasın diye havasını yavaş yavaş çıkarırsınız. AKP teşkilatları da Erdoğan' ın gazını almak için bunu yapıyorlar ama tüm çabaları boşuna.

CHP il örgütleri de  yıllarca aynı yöntemi uyguladı. Başarılı il- ilçe örgütleri seçimden önce, başarısız il-ilçe örgütleri seçimden sonra çalışırmış. Seçim başarısızlığını itirazlarla kapatmaya çalışırlar.

Nitekim Erdoğan 26-27-28 Nisanda seçim değerlendirme toplantısı yapacakmış. Bu toplantı hırçın bir toplantıya dönüşebilir.

Ancak son seçimde AKP il-ilce örgütlerinin tek başına başarısızlığından söz edilemez. Erdoğan' ın beka stratejisi,   muhalifleri neredeyse terörist gören tavrı ve tanzim satış kuyrukları seçimin sonucunda etkili oldu. Ama bu toplantıda Erdoğan' ı kim eleştirebilir?

CHP' de yıllarca başarısızlığını oy çalınmasına v.b bağlıyordu oysa başarısızlığın en büyük nedeninin aslında " dik duruş" sergileyememesi olduğu anlaşıldı.

İktidar A.A yoluyla her seçimde yüksek oy oranı ile sonuçları açıklatıyor( Bu sonuçlar zaten AKP' den alınıyormuş), sonrasında demoralize olan CHP örgütleri sandığı ve veri girişini bırakıyordu.

Sonrasında küçük farkların tutanaklarda oynanarak giderilmesi imkanı doğuyordu. Bu böyle olmuş mudur bilinmez ama iktidar bile seçimde yolsuzluk olduğunu iddia ediyorsa daha öncede başkaları aleyhine yolsuzluk yapılmış olabileceğini kabul etmiş demektir.

İlk defa İmamoğlu sayesinde dik duruş sergilendi, bir avcı gibi sonuna kadar veriler takip edildi ve sonuç alındı. İnce gibi " Adam kazandı" denilerek saha terkedilmedi.

Sonrası ise iktidar açısından tam bir panik havasına dönüştü. Tüm kurallarını ve kurullarını kendilerinin belirledikleri secimleri neredeyse Avrupalı parlamenterler kadar çok usulsüzlükle suçlamaya başladılar.

Son olarak eski İBB başkanı Mevlüt Uysal' ın soyadından AKP' li belirleme teorisi ise tam bir fiyaskoydu. Ayrıca taşıma seçmen iddialarını dillendirip kendi arkadaşlarını ve ekibini B.Çekmece' ye taşıdığı anlaşılınca bir anda Türkiye' nın gündemine oturdu. Doğal olarak da toplantıda en çok fırça yemeği doğrudan hak etti.

Sonuç olarak aslında İmamoğlu mazbatayı 31 Mart akşamı aldı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.