Yukarı Çık

İZMİR MARŞI VE BİR ANI

3 Mart 2017 Cuma 16:43:41
11091 kez okundu.

1977 yılında İzmir Atatürk Lisesinden mezun oldum. Delikanlılık yıllarımın çoğunun İzmir Atatürk Lisesinde geçtiğini anlamışsınızdır.

3.sınıfa geldiğimizde okul müdürümüz Bayram Nahit Dönmez  -yaşıyorsa kulakları çınlasın, vefat etmişse mekânı cennet olsun- biz İzmir Marşı’nı çalıştıktan sonra eliyle işaret ederek “çocuklar lütfen susalım, size bir sorum olacak: (Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa/ Adın yazılacak mücevher taşa)  dizelerindeki mücevher taş nedir?”  diye sordu.

Her kafadan bir ses çıktı: altın, gümüş, pırlanta, zümrüt, yakut gibi sesler müzik dersliğini çınlattı. Okul müdürümüz Bayram Nahit Dönmez Hoca iki eliyle sınıfı susturarak “çocuklar sakin olun” dedi. “Bu marşı size yeteri kadar anlatamamışız, o mücevher milletin kalbidir, şimdi anladınız mı” dedi. Hepimiz gözyaşları içinde “ anladık” dedik. Bayram Nahit Hoca “mesele anlaşılmıştır” dedi ve makamıyla:  (Kader böyle imiş ey garip ana/ Kanım feda olsun güzel vatana) dizelerini okudu. Burada anlamadığınız bir şey var mı?” diye sordu. “Anlamayan varsa gidebilir” dedi.

Hepimiz gözyaşları içinde marşı baştan itibaren söylemeye başladık.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.